Дотегнала ли ви е огромната сателитна чиния, закриваща цялата гледка от балкона и създаваща проблеми на съседите? Възможното решение от няколко дни се носи на стотици километри над Земята, под формата на сателит от най-ново поколение. В началото на седмицата европейската ракета носител Ariane 5 изведе в орбита Astra 5B - поредния сателит на базираната в Люксембург компания SES. Точно 27 минути и 3 секунди след изстрелването на ракетата от космическия център в Куру, Френска Гвиана, той зае орбитална позиция 31,5 градуса изток (31.5рE) на геостационарна орбита. Спътникът, който е с идеална за България позиция след разгръщането на панелите му в орбита, както и трите стабилизационни оси, става дълъг 40 м, е оборудван с 40 активни транспондера Ku и 6 активни транспондера Ka. Именно тези транспондери позволяват приемане на сигнала с малка (дори 60-сантиметрова чиния) от страните от Източна Европа, Кавказ, част от Русия и Прибалтика.
Сателитът е 56-ият от орбиталната флотилия на SES - водещ сателитен оператор и втори по големина в света от гледна точка на приходи, който има покритие на 99% от населението на планетата. Създадена през 1985 г. първоначално като Societe Europeenne des Satellites, по инициатива и с подкрепата на правителството на Люксембург. Компанията се преименува SES Global през 2001 г., а от 2006 г. се казва SES. Листва се на Люксембургската и Парижката борса с идентификационен символ SESG, като държавата Люксембург и до днес е най-големият акционер в компанията. Според справка в интернет, приходите й за 2013 г. достигат 1,862 млрд. евро, а оперативната печалба за същата година е 851,2 млн. евро.
Сателитите на SES предоставят спътникова комуникация на компании и правителствени агенции, както и излъчват повече от 6200 тв канала, от които 1800 са с висока резолюция (HD). Това прави SES водеща платформа в световен мащаб за излъчване на HD канали. А също и обслужва над 40 платформи директно до дома (Direct-to-home, DTH) по света.
SES вече обхваща 291 милиона тв домакинства по целия свят и 151 млн. в Европа. Сателитите на компанията обслужват почти всички (95%) от домовете с кабелна TV и IPTV и 81% от домовете с HD тв прием.
Директният достъп на глобалната сателитна флотилия на SES нарасна от 99 млн. през 2012 до 106 млн. домакинства със сателитен прием на ТВ през 2013 г. Индиректният достъп през кабелни мрежи до канали от сателитите на SES се повиши допълнително от 152 до 153 млн. домакинства, а достъпът на SES до домакинства чрез IPTV нарасна с 27% до 31 млн. домакинства.
SES е първият оператор, въвел цифрова телевизия в Европа през 1995 г., и е пионер в разпространението на телевизия с висока резолюция HD през 2004 г. Освен това през 2012 г. е първият, който пуска тестов сигнал Ultra HD, излъчен през 2013 г. в новия стандарт HEVC.
Компанията е планирала между края на 2012 г. и 2016 г. да изстреля 7 сателита, четири от които вече са в орбита. По-късно тази година е планирано да изведе в орбита, в позиция 28.2рE, и сателита ASTRA 2G, отново над Европа и с помощта на ракетата носител Протон.
Улавяте сигнала с 60 см антена
Лешек Буяк, главен мениджър продажби за Централна и Източна Европа на SES
- Какво означава за SES успешното изстрелване на спътника?
- За SES това означава увеличаването на възможностите и техническия капацитет, които можем да предложим на настоящи и бъдещи клиенти. Сателитът е на динамично развиващата се позиция - 31,5 градуса Изток, което силно благоприятства пазара в Централна и Източна Европа. На тази позиция предоставяме нови, по-силни и по-добри технически параметри засега съществуващите ни клиенти - най-вече операторите и телевизиите в Румъния, а също и телевизии в Грузия и Украйна. Сателитът има и 6 мощни Ка-бандови транспондери, които са предназначени за предоставяне на пакети данни - за високоскоростен интернет. Освен това благодарение на тях жителите на региони на Земята, които не са покрити с високоскоростна връзка до глобалната мрежа заради местната инфраструктура, вече ще могат да имат този достъп посредством сателита.
- Не споменахте за клиенти в България
- Имаме клиенти в България, които обаче не са на тази позиция - 31,5 градуса. Само някои канали се излъчват на тази позиция - те са на Би Ти Ви Медия Груп, част от СME. Така че нямаме такова силно присъствие на тази позиция, каквото имаме от страна на клиенти в Румъния. В контакт сме с играчи на българския пазар, водим разговори с тях и бихме се радвали да предоставим достъп на тази позиция на български оператори и телевизии. Сателитът е специално проектиран за платформи директно-до-дома (Direct-to-home, DTH) и има чудесни технически условия за абонатите на сателитни оператори, за крайните потребители. Едно от тях е възможността за улавяне на мощния сигнал с малки сателитни чинии. Така че работим усилено с местни пазарни играчи, за да предложим високо качество, благоприятни условия и възможности за зрителите във вашата страна. Подписването на договори с нови клиенти, т.е. оператори, не става чак толкова бързо в бизнеса с предоставянето на сателитен капацитет, въпреки че сме подготвени за бързо пускане на нови канали. Обикновено сателитът е проектиран поне 2 години преди изграждането и изстрелването му. Освен това извеждането на орбита на нов сателит и прибавянето му към други увеличава привлекателността на дадена орбитални позиция чрез добавяне на нов капацитет, който да покрие нуждите на нашите партньори и техните абонати.
- С какво сигналът на Астра 5В е по-добър от наличните възможности, които са в орбита отпреди изстрелването му?
- Проектиран е по най-нова технология, която осигурява много добро приемане на сигнала. Ако погледнете размера на сателитните чинии в България, Румъния и Сърбия, той е доста по-голям от 60 см. Операторите в тези страни се подсигуряват с монтирането на по-големи чинии. Но при този сателит 60 см чиния е напълно достатъчна за прием. Това е типичния размер за DTH телевизия, който препоръчваме. 60 см е наистина малка сателитна чиния и още един благоприятен фактор, от който могат да се възползват операторите. По-малката чиния изглежда много по-добре на фасадата на една жилищна сграда, а освен това със сигурност означава, че сателитът, към който е насочена, излъчва достатъчно мощен и непрекъснат сигнал, по-силен от този на конкурентните сателити.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com