София. Вдигат се лихвите по потребителските кредити и фирмените депозити, сочат данните на БНБ за месец август. Така повишаването на лихвите по потребителските заеми на домакинствата вече се превръща в тенденция.
През август лихвите по новите потребителски заеми в левове нарастват с 0,71 пр. пункта до 11,65%. Тези лихви все още са под нивото от същия месец на миналата година. Но кредитите в евро поскъпват с 0,44 пр. пункта до 9,59%, което вече е дори малко над нивото от август 2012 г.
Нарастват и лихвите по фирмените депозити. През август за спестяванията на бизнеса в левове банките са давали 2,64%, което е ръст с 0,05 пр. пункта. Докато при фирмените депозити в евро лихвата е нараснала с 0,14 пр. пункта до 2,62%. Лихвите по депозитите на гражданите продължават да падат. Намаляват и лихвите по жилищните кредити и по заемите за бизнеса. Като това е свързано и с намаляване на обема на новите кредити.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com