- Големият бизнес, който пълни хазната, също има нужда от подкрепа, казва проф. Николай Вълканов в специално интервю за вестник "СТАНДАРТ"
- Всеки има право да протестира, но не трябва да се нарушават правата на другите граждани с блокиране на кръстовища и магистрали
Проф. дтн Николай Вълканов е председател на Българската минно-геоложка камара от 2017 г. Той е доктор на техническите науки. Завършил е Минно-геоложкия университет в София, където е почетен професор и Международната научна академия, МАНЕБ, Санкт Петербург, Русия. Член е на президиума на Световния минен конгрес от 1992 г. и на Президиума на Международната маркшайдерска организация. Член е на Управителния съвет на Научно-техническия съюз по минно дело, геология и металургия, председател на Български маркшайдерски съюз и заместник-председател на Управителния съвет на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България /КРИБ/. Бил е директор на Научно-изследователския технологичен институт по минно строителство от 1985 до 1990 г. В момента е председател на Съвета на директорите на "Минстрой Холдинг" АД.
ВИЖ ОЩЕ: Днес е Денят на миньора
- 2020-а е много тежка година, но ще се справим и ще продължим напред
- Мярката 60 на 40 не важи за нас
- Направихме дарение от близо 3 млн. лева на болници
- В тежка ситуация, когато има няколко кризи, кабинетът и парламентът трябва да работят
- Има здравомислещи мъже в България - и президентът, и премиерът, и правителството, които трябва да знаят какво да направят
- На 18 август е Денят на миньора. Как ще чествате празника тази година, белязана от пандемията с COVID-19, професор Вълканов?
- 18 август е Денят на св. Иван Рилски, той е покровител на българските миньори. Тази година ще го честваме по-скромно. Няма да правим големи тържества, на които се събират всички ръководители, ветерани и деятели на минното дело, ще бъде само с водосвет в църквата "Света Неделя".
- Какво се случи в минната индустрия за последната година и особено през последните месеци, в които се промени живота ни заради пандемията с COVID-19 - не само на нас, българите, но и на целия свят?
- Минната индустрия е част от икономиката, така че каквото се случва навсякъде, се случва и при нас. Имаме спад на цените на металите, тъй като потреблението е намалено и в автомобилостроенето, и в жилищното строителство. Цените паднаха много. Нашата индустрия е много енергоемка. Налага се постоянно да се правят инвестиции, защото без тях не може да се върви напред. Така че 2020-а е една много тежка година. Но ще се справим и ще продължим напред.
- Какво се случи с работните места и заплатите в минната индустрия? Успяхте ли да ги запазите? Помогнаха ли правителствените мерки за това?
- Нашата основна цел е да запазим работните места и нашите работници, служители и инженери, които се създават много трудно. Успяхме навсякъде да запазим хората, не намалихме и работните заплати. Някои от предприятията са в недобро финансово състояние. Но с кредити, с намалени инвестиции продължаваме напред. Както и всички останали, този отрасъл също има нужда от подпомагане. Той дава работа пряко на 25 000 души и на още 50 000, допринасящи за бизнеса. Никак не ни е лесно. За съжаление, мярката 60 на 40 за запазване на работните места не ни помага на нас.
- Защо? Мярката бе прекроявана няколко пъти според нуждите на бизнеса.
- Не се прилага за минната индустрия. Защото изискванията са бизнесът да е спрял и да не работи или да е спрян от някого, както беше в туризма. Иначе имаме спад от 20% спрямо предни години, но не можем да се възползваме от мярката, защото такова е приложението й.
- Как са възможни инвестиции, след като поддържането и запазването на работни места в тази тежка ситуация и свити пазари е изцяло за сметка на работодателя? Как издържа той?
- Много трудно. И зависи докога ще продължи това. Има нужда и от европейски фондове, които в предишните години вървяха добре. Но сега парите за иновации бяха пренасочени за справянето с коронакризата, което е по-важно, разбира се. Но се надяваме в следващите месеци да се случат и добри неща.
- Някои от другите мерки на правителството за подпомагане може ли да бъдат използвани от минния бизнес?
- Не. За големи предприятия не е излязла мярка.
- Какъв е апелът ви към правителството? Все пак става въпрос за структуроопределяща индустрия, която е гръбнакът на икономиката и дава работа на толкова много хора? Не е ли редно също да бъде подкрепена?
- Държавата работи последователно по приоритети. Всички започват винаги с дребния бизнес и малките предприятия. В България има 400 000 фирми, някои са с по двама-трима работници. Ние имаме най-много фирми на глава от населението в света. Така че първо се подпомагат малките предприятия, после средните, докато се стигне до големите. А и нали виждате, че към едрия бизнес няма много добро отношение, въпреки че той създава най-много работни места и спомага за брутния вътрешен продукт. Но в общественото мнение е наслоено, че едрият бизнес не е нещо добро.
- А кой пълни държавната хазна, ако не е едрият бизнес?
- На този въпрос трябва да си отговори всеки, който изразява негативно отношение. Защото държавната хазна се пълни само от едрия бизнес. Защото за България казваме, че е страната с най-ниски доходи, но тя е и с най-много укрити данъци. Това е основният проблем - плащането на данъци и пълненето на хазната.
- Какви са очакванията Ви до края на годината? Виждате ли светлина в тунела за възстановяване на икономиката?
- Това, което се случва в целия свят, не подминава и България. Очаква се разпределяне на евро средства - за България са предвидени 27 милиарда евро. Ще има подпомагане на различните индустрии. Но преди всичко трябва да знаеш как да преодоляваш препятствията. Трябва да имаш подкрепа, а в минната индустрия всички предприятия се подкрепяме. И най-важното е всички хора да са живи и здрави, да прескочим пандемията, защото не можем да говорим, че сме я преминали - не само в България, но и в целия свят тя върви нагоре. Надяваме се да има ваксини, да се открият лекарства. Надяваме се да преодолеем тези трудности и да се върнем един ден към нормалния живот. Но това няма да се случи до края на годината, както си мечтаем.
- А кога?
- Никой не може да предскаже. През март смятахме, че по Великден ще е пикът, но ето, че случаите на заразени продължават да растат. Въпреки че правителството направи много за спазване на мерките с ограниченията. Защото по-важното е не толкова, че се увеличават заразените, а дали здравната система може да ги поеме - да има легла, да има лекарства. Тук с гордост казвам, че членове на Минната камара и самата Минна камара помогнахме много с дарение от 2,5-3 милиона на болници. Последното дарение беше за 500 000 евро, с които бе платен транспортът за доставка на медицинско оборудване от Китай.
Така че много важно бе държавата да е подготвена и болниците да могат да поемат нуждаещите се от лечение заради увеличаващите се случаи на заразени с коронавирус и това всъщност се постигна от март досега.
Прогноза до кога ще продължи кризата не мога да дам. Знам, че ще е трудно и през следващите месеци и години.
- На фона на тежкото положение в държавата, пък и в целия свят, вървят протести с искането на оставки. Как гледате на тях?
- Право на всеки, живеещ в демократична държава, е да протестира. Това се случва не само в България - във Франция са "жълтите жилетки", месеци наред продължават протестите в САЩ и на други места в Европа. Аз съм за спазване на Конституцията, на конституционните права както на протестиращите, така и на другите граждани. Затова не одобрявам блокирането на кръстовища, протести по магистрали и затварянето им, тъй като все пак държавата работи - хората трябва да стигат нормално до работата си, да се транспортират стоки и услуги. Право на протест има всеки, демокрацията го изисква и аз го подкрепям. Но не трябва да се пречи на другите.
- Как гледате на исканията на протестиращите и какъв ефект очаквате от тях?
- Не съм видял програмите на протестиращите, нито знам кой стои зад тях, кои са хората, които ги ръководят. Чувам отделни искания, но това са политически неща а ние не се месим в политиката.
- Имаме здравна, икономическа и политическа криза. В тази ситуация, ако има оставка на правителството, как ще се отрази това на държавата?
- Аз пак казвам - не съм политик, не мога да давам оценки. Знам само едно - че в тежка ситуация, когато има няколко кризи, събрани на едно място, трябва да има правителство и парламент, защото без парламент не може да се свърши нищо. Но има здравомислещи мъже в България - и президентът, и премиерът, и правителството, които трябва да знаят какво да направят. До редовните избори има няколко месеца, така че предстрочни избори не биха направили нищо повече.
- Какво пожелавате на 25-те хиляди работещи в минната индустрия за празника на миньора?
- Аз винаги пожелавам едно - да са живи и здрави, те и техните семейства, свети Иван Рилски да ги пази. Да имат търпение, ще излезем от кризата, както досега сме се справяли през тези 6 месеца - без нито един съкратен, без намалени заплати, плащат се редовно възнагражденията.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com