Два пъти по-евтино излиза да модернизираме сегашното трасе, смятат от бранша
Планираният 15-километров тунел през Кресненското дефиле, който трябва да бъде част от последната отсечка на магистрала "Струма", e скъп, опасен и ненужен. Това твърдят експерти от пътни строители, инженери, проектанти и консултанти. Нужни са нов икономически анализ и екооценка на тежкото съоръжение, които да бъдат сравнени с подобен на предложения през 2001 г. от италианските консултанти SPEA вариант за изграждане на магистралата, категорични са от строителния бранш.
Скъпият мегатунел на АМ "Струма" не бива да се строи по ред причини, смятат от бранша. На първо място, от съоръжението няма да има никакъв позитивен икономически ефект. Изграждането му отнеме около 10-12 г. при първоначална цена от 1,1 млрд. лв., с тенденция сумата за строителството да набъбне до 1,5 млрд. лв., обяснява председателят на Браншова камара "Пътища" Павел Диковски. Според експерта, който е проектирал двата съществуващи тунела в Кресненското дефиле, скъпото съоръжение няма да е и щадящо за природата, както твърдят зелени организации. При изграждането му ще бъде изкарана 44 млн. тона скална маса, която трябва да бъде депонирана някъде. Освен това проектът предвижда изгорелите газове от автомобилите да бъдат извеждани концентрирано от шахти в тунела, което ще съсипе природата наоколо, обясняват експертите.
Европейските изисквания за безопасност пък налагат изграждане на много аварийни изходи и допълнителни трасета, които допълнително ще нарушат екосистемата, твърдят от бранша. Поддръжката на съоръжението ще струва близо 50 млн. лв. годишно, като този разход по никакъв начин не е оправдан от гледна точка на очаквания трафик, обясняват най-големите организации в сектора. Тунелното строителство по презумпция е 10-12 пъти по-скъпо на километър от магистралното, уточнява Иван Трифонов от Браншова асоциация "Пътна безопасност". Според него, ако бъде предпочетен друг вариант - за модернизация на трасето с естакади и къси тунели, изграждането може да стане значително по-бързо, екосъобразно и на половин цена - за около 500-600 млн. лв. Това ще позволи по-лесно изпълнение на отсечката, могат да участват повече фирми, което да позволи по-бързо завършване на магистралата, допълва Трифонов. Този вариант на пътя ще позволи движение с 90 км/ч, колкото всъщност е и изискването за ограничение на скоростта в тунелите. Ако бъде избран подобен вариант, това ще позволи и по-лесна поддръжка на шосето и значително ще намали разходите за тази цел, категорични са експертите.
"Трябва да мислим и за бъдещите поколения, на които да не оставяме подобно скъпо и неефективно наследство, каквото би бил дългият тунел", категоричен е и изпълнителният директор на Камарата на строителите Иван Бойков. Според главния архитект на София арх. Петър Диков пък не е разумно да се влагат по-голяма част от евросредствата за следващия програмен период в изграждането само на едно тежко съоръжение. Спестените стотици милиони левове при избор на препоръчаното през 2001 г. от италианските консултанти като най-добро трасе могат да отидат и за други важни проекти - като доизграждането на магистрала "Хемус" например, обясни Диков на едно от обществените обсъждания на проекта, организирани от пътната катедра на Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ). Браншовите организации на строители, пътищари, инженери и проектанти написаха и общо писмо до регионалния министър Десислава Терзиева с искане за нови анализи на приетите досега варианти на проекта, съобщи ръководителят на катедра "Пътища" в УАСГ проф. Николай Михайлов.
Трус и терористи го превръщат в капан
Ако бъде изграден дългият тунел на магистрала "Струма" през Кресненското дефиле, той може да се превърне в смъртоносен капан за шофьорите. На първо място, подобно съоръжение ще бъде атрактивна цел за потенциални терористи, категоричен е проф. Румен Миланов от Университета по строителство, архитектура и геодезия (УАСГ). Може да се окаже, че колите ще могат да влязат, но не и да излязат от тунела, подкрепи тази теза и проф. Добрин Денев. Според него при евентуална авария или пожар в съоръжението опасността за водачите ще е много голяма дори и да бъдат направени съответните аварийни изходи по всички правила. Кресненското дефиле е и един от най-сеизмичните райони в страната, което също е довод да не бъде изграждан подобен дълъг и тежък за строителство тунел, обясниха специалистите. При земен трус той може да бъде разрушен и да блокира изцяло пътя, а възстановяването му да отнеме дълги години. В същото време при нарушаването на по-малки виадукти, тунели и естакади, какъвто е другият вариант за изграждане на магистралната отсечка, пътят би се възстановил значително по-бързо и евтино.
Еколози: Брюксел ще ни спре парите
"Брюксел ще стартира наказателна процедура срещу България, ако страната ни се откаже от 15-километровия тунел през Кресна", това заяви представителят на неправителствена зелена организация Андрей Ковачев. Според еколога финансирането на Лот 3 от АМ "Струма", от която е част и спорното съоръжение, ще бъде спряно, ако се избере друг вариант за строителство. Еколозите са категорични, че строителите не искат тунела, защото няма родна фирма, която сама може да го построи, и проектът задължително ще бъде спечелен от голяма чужда компания. Докато по реконструкцията на сегашния път биха могли да работят няколко наши фирми. Според еколозите всяко друго трасе извън планирания тунел ще е пагубно за екосистемата.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com