Борис Ангелов, управител на брокерската къща "Монтана"
София. През 2014 г. няма изгледи за увеличаване на цената на хляба и олиото.
След Нова година производители пробват да покачат цената на пшеницата. Те искат по 350 - 360 лв. тон при досегашни 320 - 330 лв. Още не знаем реакцията на купувачите, но дори и да приемат това поскъпване, то не може да доведе до увеличение на хляба. У нас са произведени 5 млн. т. зърно, които са достатъчни за изхранване на населението, а част от тях - и за износ. В световен мащаб, вместо очакваните 670 - 680 млн. тона, са произведени над 710 млн. тона. Увеличават зърненото си производство и Русия - с над 50 млн. тона, и Украйна - с над 30 млн. т. Към тези страни се насочват големи потребители като Египет, Китай, Турция. Родните зърнопроизводители изнасят предимно в Гърция и по Дунав към Централна Европа.
В момента на борсата няма предлагане на ечемик, ръж и овес. Заради намалялото търсене производителите загърбват тези култури.
Няма опасност от повишаване на цената и на олиото. На дребно тя се върти около 2 лв. за литър. У нас са произведени около 1 млн. т слънчоглед, но в момента на борсата в Монтана няма оферти за търсене. Цената за тон остава 600 лв.
Производители опитват да вдигнат цената и на царевицата, която в момента е 250 - 300 лв. за тон. Премахването на ДДС ще направи тази продукция доста изгодна за износ.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com