Несигурността, предизвикана от политическата и социална криза у нас, кара все повече българи да търсят спасение за спестяванията си. „През януари и февруари отчитаме редкордни продажби на инвестиционно злато”, коментира за „Стандарт” управителят на „Тавекс” Благовест Белев. По думите му, това се дължи както на желанието на хората да се предпазят от евентуални финансови катаклизми, така и от спада в цената на жълтия метал. Тройунцията се търгува за $1,594. Все повече хора разбират, че операции като обръщането на левове в евро, няма как да гарантират стойността на техните спестявания. Тъй като еврото, както всяка валута по света, не е застраховано от колапс, посочи Белев. Според него понижаването на цената е предизвикано от борсови играчи по света, които в момента продават къси позиции на сребро и злато.
Ръст в продажбите на инвестиционно злато отчитат и от Първа инвестиционна банка. „Интересното е, че досега хората купуваха докато цената се качваше”, коментира д-р Валентина Григорова – Генчева, директор „Злато и нумизмантика” в ПИБ. По думите й, сега е доста подходящ момент за подбна инвестиция. За месец цената на благородния метал е паднала с около 4% и с цели 9% спрямо ситуацията отпреди 6 месеца. „Тези данни, на фона на около 60% ръст в цената на златото през последните 5 години, предизвикват интереса на българина”, посочи Григорова-Генчева. Според нея продажбите на злато у нас ще растат до началото на летните месеци, като струпването на празниците Цветница, Великден и Гергьовден също ще предизвикат скок в продажбите на монети, предназначени за подарък. През летните месеци се очаква леко поскъпване на ценния метал до $1,600 – $1,650 за тройунция, прогнозира Григорова – Генчева.
Половината сделки са в София
50% от продажбите на инвестиционно злато се реализират в София, каза за „Стандарт” д-р Валентина Григорова – Генчева от ПИБ. „Столицата изпъква над останалата част от България, сочат резултатите от нашите над 150 филиала в страната”, коментира тя. Онлайн продажбите на изделия от злато, предназначени за подаръци, също отчитат ръст. Приближаващите абитуриенстки балове ще окажат влияние върху търсенето на накити.
През миналата година обаче зрелостниците заложиха на евтини бижута от стомана или други неблагородни метали. Тогава златарите в страната изразиха мнение, че ниските доходи, както и конкуренцията на евтините имитиации, сериозно орязва приходите им.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com