Токът в Западна България поскъпва

ЧЕЗ иска по-сурови наказания за кражба на електроенергия

Токът в Западна България поскъпва | StandartNews.com

София. От лятото токът в Западна България ще поскъпне поне с размерите на инфлацията за периода 1 юли 2012 г. – 30 юни 2013 г. Това стана ясно от думите на Зорница Генова, мениджър „Регулаторни дейности” в „ЧЕЗ България”.

Възможно е обаче увеличението на тарифите, което ще поиска ЕРП-то, да бъде и малко по-голямо, защото дружеството ще поиска от ДКЕВР да му одобри и по-голяма сума за инвестиции. „Нашите изчисления показват, че ни трябва да влагаме средно по около 150 млн. лв. годишно в мрежата. За съжаление обаче регулаторът винаги ни одобрява по-малко”, допълни регионалният мениджър на ЧЕЗ за България Петър Докладал.

Все пак не е задължително цените на тока да се повишават, за да се осигурят необходимите на компанията средства. Това може да стане и чрез преразпределение на дела от крайната цена, която остава в звената производство, пренос и разпределение до клиентите на ЕРП-тата, обясни Генова. Тя добави още, че в момента ЧЕЗ работи по два варианта на цените, които ще поиска от регулатора от 1 юли. Причината е, че с последните промени в Закона за енергетиката от миналата година, на ДКЕВР беше вменено да изготви нови подзаконови нормативни актове, които да определят как ще се определят и влияят различните компоненти на цената на тока и колко дълъг ще бъде регулаторния период – 3 или 5 години. Тъй като Комисията все още не е излязла с официално решение по този въпрос, в ЧЕЗ работят едновременно над предложения и за двата варианта на продължителност на този период. До края на февруари компанията ще оповести публично какви тарифи ще поиска за одобрение от регулатора от лятото, каза още Генова.

Кражбите на електроенергия са един от основните проблеми у нас, каза Петър Докладал. През 2012 г. в Западна България те продължават да се увеличават и достигат стойност от 4.5 млн. лв. Това е повече с 1.2 млн. лв. спрямо предходната 2011 г., съобщи шефът на ЧЕЗ. Поради тази причина компанията ще поиска законови промени, които да наложат по-строги санкции и по-големи глоби на крадците на ток. В момента законът дава право на ЕРП-тата да санкционират нарушителя за срок от 3 месеца, предхождащи момента, в който е бил заловен. Периодът, през който неправомерно е ползвал електроенергия обаче може да е много по-голям и така крадецът в много случаи дори не изплаща откраднатото количество енергия. „Надявам се скоро това да се промени и държавните органи да разработят система за по-ефективна борба с кражбите”, заяви Докладал.


Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай