Франция им забрани да спят в камионите си
Родните тираджии ще спят на палатки, когато пътуват във Франция. Заканата им дойде, след като Париж прие нови правила за шофьорите на камиони. Според тях водачите нямат право да подремват в тировете както досега, където има обособени за това места, а трябва да си наемат стая в хотел. Мярката се въвежда по настояване на френските синдикати специално заради превозвачите от Източна Европа. В момента те карат стоки на по-ниски цени за сметка на собственото си удобство. С промяната обаче и нашите тираджии ще се принудят да плащат за хотели. Така ще трябва да увеличим цените, на които караме товарите, и да загубим клиенти, твърдят шофьорите ни. Освен това ще поскъпнат и стоките от Франция у нас. За да избегнат парижкия капан, нашите превозвачи са решили да спят на палатки и да се вдигнат на протести.
Затвор и глоба до 30 000 евро грози всички водачи на тирове във Франция, ако спят в кабините си, съобщиха за "Стандарт" притеснените превозвачи. Водачите трябва да се настаняват в хотел, а камионът да се оставя на паркинг, гласят новите правила. Те са влезли в сила на 11 юли със закон номер 790/2014 за "ограничаване на социалния дъмпинг". В документа се казва, че водачите на товарни автомобили нямат право да почиват дори в оборудвани за това кабини на камионите си. Изискването на французите е на базата на евродирективата за ползването на нормална дневна почивка (регламент 561/2006).
Освен във Франция такъв закон има и в Белгия. Там обаче глобата е 1800 евро. Подобни санкции предвиждат още Италия и Гърция, твърдят от бранша. Оттам са категорични, че французите са приели новата норма, защото превозвачите от Източна Европа - България, Румъния, Чехия и Полша, подбиват цените.
Тираджиите вече са се оплакали във Външно министерство, но резултати няма. Препоръчали им камионите да бъдат оборудвани с по двама шофьори като при автобусите - единият да кара, другият да почива. "Това е т. нар. двоен екипаж, който също ще ни принуди да вдигнем цените и да изгубим клиентите си", жалват се те. Отделно цената на вноса на френски стоки в България ще се вдигне.
"Всичко се прави заради френските синдикати, които искат да затворят големите логистици заради конкуренцията в бранша", обясни тираджия. Според повечето шофьори и сега условията на преминаване в западните страни не са добри. Във Франция, Италия и Гърция почти няма пригодени хотели или мотели, където могат да почиват. Освен това, ако бъдат глобени в чужбина, първо искат да се плати санкцията, преди да пуснат камиона. "Един ТИР струва между 60 000 и 120 000 евро, принудени сме да платим дори 30 000 евро, за да освободят камиона", коментираха шофьори. Според тях дори да обжалват санкцията и да спечелят в съда, от Франция им искат 30% комисиона и държавни такси върху върнатата сума. Така отново излизат на печалба, а превозвачите са на загуба. "Французите са гении на тези схеми. Те са измислили ДДС-то. Но и ние не сме по-глупави. Има начин да заобиколим закона", заканват се шофьорите. Идеята им засега да се справят с новия капан е, като оборудват камионите с палатки и спят в тях. От бранша са категорични, че ако не се предприемат мерки за отмяна на закона, ще се стигне до протести и блокиране на гранични пунктове.
АЕБТРИ: Законът може да се обжалва
Приетият във Франция закон може да бъде обжалван в Конституционния съд, което да забави влизането му в сила, твърдят от организацията АЕБТРИ. Според експертите френските контролни органи възнамеряват да насочат проверките към автотранспортни предприятия, които планират превозите си по начин, при който прекарването на нормалните седмични почивки в кабината на автомобила е неизбежно за водача му. "Към този момент е неясно как това би се прилагало на практика към чуждестранните превозни средства, извършващи превози на френска територия", твърдят от АЕБТРИ. Европейската комисия (ЕК) е инициирала процедура срещу Франция по проекта EU Pilot (изискване за предоставяне в съкратени срокове на предварителна информация, преди да започне процедура за нарушение съгласно чл. 258 от ДФЕС) във връзка с пропорционалността на предвижданите санкции, като е изискала от френските компетентни органи да представят информация за подготвяните мерки и обосновка на предложените тежки санкции.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com