ЕЦБ обяви безпрецедентно: Ще изкупува активи за 750 милиарда евро
- Америка инжектира в стопанството 1 трилион долара
- Германия спасява предприятията с 550 милиарда евро
- Италия прекратява плащания по ипотечни кредити
- Великобритания с невиждани гаранции за фирмите
- Русия отлага данъци за туризъм и транспорт
- Сърбия сваля лихви, раздава пари на пенсионерите
Правителствата и централните банки създадоха безпрецедентни по големина кризисни фондове за борба с коронавируса. Решенията започнаха да идват от всички краища на света, след като доминото на карантината обхвана Европа и Америка, Уолстрийт преживя най-големия си срив от 33 години, петролът падна до 25 долара за барел, а златото обезпокоително тръгна надолу.
Ето какво предвиждат мерките на отделните държавите, според информациите на най-големите световни агенции - Ройтерс, АП и Блумбърг.
Съединените американски щати
Администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп обеща да инжектира 1 трилион долара в националната икономика за справяне с последиците от епидемията. Разглеждан вариант за предоставяне на тези стимули е и даване на 1000 долара на всеки пълнолетен американски гражданин. Законопроект предвижда и 105 млрд. долара в помощ на засегнатите от коронавируса - болни и загубили работата си.
Американското министерство на финансите ще отсрочи плащането на данъци и няма да се налагат лихви или неустойки за засегнати от коронавируса физически лица и предприятия (без значение от размера им). Целта е да се осигури допълнителна ликвидност на икономиката в размер на повече от 200 млрд. долара. Осигурени са и 8.3 млрд. долара за борба с разпространението на вируса и откриването на ваксина.
Финансовият министър на САЩ предупреди, че пандемията от коронавирус може да изпрати безработицата до 20%, ако Федералният резерв не продължи да се намесва и Конгресът не одобри пакета от трилион долара. Лидерът на мнозинството в Сената Мич Макконъл и други сенатори републиканци са критично настроени към мерките, но подчертаха, че е необходимо спешно да се облекчи американският народ на фона на коронавирусната криза.
В същото време Федералният резерв на САЩ намали лихвените проценти до почти нулата, поднови закупуването на облигации и започна съвместна работа с други централни банки, за да се справят с проблемите пред глобална икономика. Фед насърчи също така банките да използват капиталовите си буфери натрупани след финансовата криза, за да дават заеми на бизнеса и домакинствата, които са силно засегнати от здравната криза.
Централните банки на Съединените щати, еврозоната, Канада, Великобритания, Япония и Швейцария постигнаха безпрецедентна договорка да предлагат редовен тримесечен кредит в щатски долари при курс, който е по-евтин от обикновения.
Европейската централна банка
Преди седмица Кристин Лагард обяви пакет от 120 млрд. евро за справяне с кризата, но явно бързо развиващата се обстановка и сривовете на пазарите са принудили ЕЦБ да действа по-агресивно. Както Лагард заяви: "извънредните времена изискват извънредни стъпки".
Банката обяви в четвъртък безпрецедентен спасителен пакет. Тя ще закупи облигации на стойност 750 милиарда евро и ще си даде много повече свобода на действие.
Пакетът се нарича "Пандемична програма за спешни покупки" (PEPP) и ще действа до края на 2020 г. или до края на кризата с коронавируса.
Целта е да се оформи такава финансова среда, която да позволи всички области на икономиката да могат да се справят с последиците от коронавирусната епидемия. Това важи еднакво за семейства, компании, банки и правителства.
Новата програма ще включва изкупуване на активи - но не само ДЦК, а и корпоративни книжа, отговарящи на определен минимален праг на кредитно качество. Разширяват се и класовете активи, които могат да бъдат купувани, а също и се занижават леко изискванията към обезпеченията.
Изкупуването на държавни облигации ще стимулира правителствата да се борят с пандемията като вземат евтини заеми. Благодарение на специално разрешение централната банка може да купува и гръцки държавни облигации по PEPP. Досега те бяха изключени от текущи покупки на облигации поради слабия си кредитен рейтинг.
Запазва се квотният принцип да се изкупува държавен дълг пропорционално на участието на съответната членка на еврозоната в капитала на ЕЦБ. Но за разлика от досега, сега се дава повече свобода по отношение на покупките във времето. Тези квоти досега се съблюдаваха всеки месец, а сега ще може да се купуват повече конкретни класове активи в началото.
Фокусът на Лагард обаче ще е върху корпоративния дълг. Корпоративните облигации и корпоративните заеми са важната част от стартиращата програмата. Така банките по-лесно ще получават пари от ЕЦБ.
Новите политики на Лагард включват и лихвени проценти за търговските банки със ставка -0.75%, като за депозитите тя е -0.5%. Европейският банков надзор ще позволи на банките от еврозоната някои компромиси, за да поддържат потока на кредити към икономиката.
ЕЦБ ще има и обем на покупките от над 100 милиарда евро всеки месец до края на годината. Това е с 20 процента повече от парите, с които банката разполагаше всеки месец в разгара на кризата с еврото.
Ако трябва да обобщим - Лагард има право вече да "купи почти всичко" по всяко време и в каквато и степен е решила, бяха първите коментари по борсите, които очакват решението й да изстреля нагоре акциите и търговията.
Италия
Министърът на икономиката Роберто Гуалтиери заяви, че правителството планира пакет за икономическа подкрепа за приблизително 25 млрд. евро. Той каза, че с това цели да осигури допълнително финансиране за здравната система, както и комбинация от мерки за подпомагане на компаниите и домакинствата, включително замразяване на данъци и вноските по заемите, също както и увеличаване на обезщетенията за безработица.
Правителството заяви, че плащанията по ипотечните кредити ще бъдат прекратени в цяла Италия, а Италианската банкова група ABI обяви, че кредиторите ще предлагат замразяване на вноските за малките фирми и домакинства.
Италианското правителство прие и нов пакет от мерки, който предвижда повече средства за здравния сектор и за компенсиране на извънредни съкращения на служители от засегнатите фирми. Едни от тях ще позволяват на компаниите да провеждат годишните си срещи виртуално за определен период. Други мерки включват повече средства за здравния сектор, компенсации за съкратените служители, детски надбавки, отлагането на някои данъци, допълнителни разходи за авиационната индустрия, която претърпя сериозни удари, държавна гаранция за банково финансиране и заеми за фирми, за да се повиши ликвидността в условията на извънредното положение в страната.
Испания
Испания обяви пакет в размер на 200 милиарда евро, с който ще бъдат подпомогнати компании, защитени работници и други уязвими групи, засегнати от кризата.
Половината от тази помощ ще са гарантирани от държавата кредити за компании, а останалата част - заеми и помощи за уязвими хора. Около 117 милиарда евро от цялата сума ще бъде мобилизирана от държавата, а останалата част ще дойде от частни компании.
Германия
Германия ще отпусне до 550 млрд. евро на компании, за да гарантира тяхното оцеляване и да предпази персонала им от негативни ефекти, заяви икономическият министър Петер Алтмайер.
Целта е нито една компания, която е била в добра форма, да не банкрутира заради коронавируса и нито едно работно място да не бъде изгубено.
Решението за финансови стимули предвижда също компаниите да могат да отлагат данъчни плащания в размер на милиарди евро, както и мащабно увеличение на кредитирането от държавната банка KfW.
Правителството се съгласява и да увеличи публичните инвестиции с 12.4 млрд. евро до 2024 г, както и да улесни процедурата за субсидии на компаниите със служители на намалено работно време.
Канцлерът Ангела Меркел вече обяви, че ще използва всички налични средства да помогне на германските компании и работници за справяне със задълбочаващото се влияние на коронавирусната епидемия. Целта е да се гарантира, че фирмите ще разполагат с достатъчна ликвидност, за да преодолеят кризата, предизвикана от коронавирусната епидемия.
Финансовият министър Олаф Шолц каза, че няма да има ограничения за средствата, които могат да бъдат отпуснати, като е възможно да се наложи Германия да вземе допълнително дълг, за да финансира новите разходи.
Консерваторите на Меркел обаче още са разединени кога най-голямата икономика в Европа трябва да наложи фискалните стимули, за да намали въздействието на коронавируса.
Великобритания
Великобритания стартира план за икономически стимули от 30 млрд. паунда (35 млрд. евро) само часове след като Bank of England намали лихвените проценти.
Великобритания обяви, че ще даде кредитни гаранции в размер на 330 милиарда лири (399 милиарда щатски долара) и още 20 милиарда лири данъчни отстъпки, грантове и други видове помощ за бизнеса, който страда заради разпространението на коронавируса. Целта по думите на финансовия министър Риши Сунак е да се помогне на всички сектори - от продажби на дребно и барове до летищата, които почти напълно спряха работа.
Франция
Френското правителство ще отпусне над 30 млрд. евро, за да покрие частично безработицата, данъците и да даде държавни гаранции за заеми за малкия бизнес.
Кабинетът също така позволява на компаниите да преустановят плащанията на някои данъци и социални такси. Беше активиран пакет за държавна субсидия, която да покрие възнагражденията на служителите с непълно работно време. На държавната инвестиционна банка Bpifrance и беше наредено да гарантира заеми, необходими за преодоляване на краткосрочните проблеми с паричния поток.
Париж също позволи компромиси на компаниите по отношение на сроковете за изпълнение на договорите с публичния сектор, така че да бъдат облекчени и подизпълнителите.
Канада
Спасителният икономически пакет за Канада е в размер на 27 милиарда канадски долара (19 милиарда щатски долара). Страната е под двоен удар - коронавирус и рязкото понижение на цените на петрола, което влияе негативно върху четвъртия по големина производител на суров нефт в света.
Банката на Канада понижи основната си ставка за овърнайт до 1.25% от 1.75% в отговор на епидемията. Очаква се още едно намаление през следващия месец.
Русия
Русия обяви серия мерки в подкрепа на икономиката и борба с разпространението на коронавируса на обща стойност 3 милиарда евро и призова компаниите към по-голяма отговорност.
Сред обявените мерки са подкрепа за снабдяване на магазините с продукти от първа необходимост чрез преференциални заеми за търговците и въвеждане на "митнически зелен коридор" за улесняване на вноса на такива продукти. Премиерът Михаил Мишустин съобщи и мерки в подкрепа на туризма и въздушния транспорт, които са особено засегнати, по-специално чрез отлагане на данъчни плащания. Тези мерки могат да бъдат разширени и за други сектори. Правителството ще предлага и заеми на преференциални лихви за малките и средни предприятия и ще увеличи обема на субсидиите за тях.
Гърция
Гърция ускори приемането на финансови стимули за икономиката, след като стана ясно, че 14 000 трудови договора са били прекратени в Гърция само през март в условията на икономическите последствия от разпространението на новия коронавирус. 50 процента от хотелите за затворени, плажовете също, очаква се катастрофа на летния сезон.
Мерки са насочени към кредити на малки и средни фирми. За родителите се предвижда да могат да използват специална платена отпуска, докато училищата в страната са затворени.
Премиерът Кириакос Мицотакис вече отправи призив към европейските си партньори, разходите за справяне с коронавируса да бъдат изключени от бюджетните калкулации. Гърция е под мониторингова програма, след като излезе от спасителния си план през август 2018 г. и се съгласи за годишен излишък от 3.5% от БВП до 2022 г. Сега правителството иска да го намали, за да има повече фискално пространство заради пандемията.
Сърбия
Cpъбcкoтo пpaвитeлcтвo готви пакет от мepки cpeщy икoнoмичecкитe пocлeдици от коронавируса. Haциoнaлнaтa бaнкa (HБC) щe намали бaзoвия лиxвeн пpoцeнт дo 1,75%. Ще се инвестират дoпълнитeлни 24 млpд. динapa (203 млн. eвpo) в пpoeкти, cвъpзaни кaпитaлoвaтa инфpacтpyктypa, ще има и финaнcoвa пoдкpeпa зa xopaтa в pиcк. Пpeмиepът Aнa Бъpнaбич обеща eднoкpaтнa пoмoщ зa вcички пeнcиoнepи в paзмep нa пoнe 4 xил. динapa (34 eвpo).
Китай
Китай отдели 110.5 млрд. юана (14.1 млрд. евро) за борба с пандемията оттук насетне. Пекин засили подкрепата за финансиране на засегнатите от вируси региони, а централната банка намали няколко ключови ставки, включително референтната лихва като призова банките да дават евтини заеми и облекчения за плащания на изложените на риск компании.
Китай ще модифицира екологичния надзор на компаниите, за да помогне за възобновяването на производството, нарушено от коронавируса, като предоставя на фирмите повече време за отстраняване на екологични проблеми.
Япония
Японската централна банка заяви, че ще удвои покупките си на рискови активи като борсово търгувани фондове до около 12 трилиона йени (101.3 млрд. евро) годишно и ще създаде програма за удължаване на едногодишните заеми, която да е с нулева лихва и да се отпуска на финансовите институции за увеличаване на кредитирането на фирми, засегнати от пандемията.
За да се предотврати замразяването на кредитните пазари, тя ще задели 2 трилиона йени (16.9 млрд. евро) за допълнителни покупки на търговски книжа и корпоративни облигации. Предвидени са и още 180 млрд. йени годишно за активи на инвестиционни тръстове за недвижими имоти.
Междувременно правителството обяви втори пакет от мерки на стойност около 3.6 милиарда евро, като най-голяма подкрепа ще усетят малките и средните фирми.
Индия
Индийската централна банка Reserve Bank of India планира да налее свежа парична ликвидност в системата чрез втори кръг от дългосрочни репо операции. Целта е избухването на коронавируса да не изтрие надеждите за възстановяване на икономическия растеж на страната.
Междувременно правителството иска същото и от държавните банки, като настояването е да одобрят нови кредити в размер от 500 млрд. до 600 млрд. рупии (между 6 и 7.2 млрд. евро) само до края на март.
Южна Корея
Правителството обяви пакет от финансови стимули на стойност 11.7 трилиона вон (8.8 млрд. евро), за да смекчи въздействието на най-голямото огнище на коронавирус извън Китай. През тази година ще бъдат издадени допълнителни 10.3 трилиона държавни облигации за финансиране на допълнителния бюджет.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com