Париж. Европейският съвет да приеме амбициозна Индустриална програма за Европа през месец февруари 2014 г. - тази инициатива подкрепи в обща декларация с колегите си от Франция, Италия, Испания, Чехия, Гърция, Люксембург, Великобритания и Валония (Белгия) българският министър на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев. В общата си позиция министрите призовават да се подкрепи ролята на промишлеността за общото икономическо развитие на континента и посочват спешната необходимост от действия на ниво ЕС, така че да се създадат благоприятни условия за нейното развитие.
Декларацията бе приета в рамките на първата министерска конференция на Приятелите на промишлеността, която се проведе в Париж на 23 и 24 октомври. Домакин на форума „Да възстановим промишлената конкурентоспособност в Европа в свят на глобална икономика" бе френският министър на възстановяване на производството Арно Монтебур. В събитието участва и заместник-председателят на Европейската комисия и комисар по промишленост и предприемачество Антонио Таяни.
В своето изказване на конференцията министър Драгомир Стойнев призова за това промишлеността и индустрията да поемат съразмерно тежестта от прилагането на новите политики на ЕС, а не да носят основната тежест. Той подчерта, че България например ще изпълни поставената цел за дял от на енергията от възобновяеми енергийни източници, но паралелно с това нашата страна е изправена пред предизвикателството да балансира пазара и цените на електроенергията, която е съществен фактор за конкурентоспособността на индустрията.
Министър Стойнев очерта основните икономически приоритети на българското правителство – подпомагане на иновациите, подобряване на бизнес средата и насърчаване на предприемачеството. „Ние ясно си даваме сметка, че в условията на глобална световна икономика никоя страна не е достатъчно голяма, за да е успешна самостоятелно", заяви той.
В Париж икономическите министри отправиха искане към Европейската комисия да доразвие специфичните си инициативи и да предложи подобни и в други сектори, които са от общ интерес. Посочените сектори са силно перспективни за българската икономика, в това число стоманодобив и корабостроене, фармация, информационни и комуникационни технологии и зелени технологии.
Стратегическата цел на общата позиция е увеличаване на дела на промишлеността в брутния вътрешен продукт на ЕС. За целта се идентифицира необходимостта от постоянен преглед на отделните политики на ЕС и по-конкретно на предизвикателствата пред промишлеността. Според министрите, особено внимание в това отношение следва да се отдели на индустриалната и на политиката за насърчаване на малките и средни предприятия, пазарните регулации, общата търговска политика и политиката за защита на конкуренцията, насърчаването на иновациите и изследванията, опазването на околната среда и борбата с промяна на климата, както и енергийната политика. Акцент се поставя и върху ключови дейности като премахване на ограниченията за достъп до кредити при инвестиции в нови технологии и развойна дейност, както и мерките за насърчаване на износа към останалата част на света.
Министър Стойнев очерта и стъпките, които българското правителство предприе за улесняване на достъпа на българските фирми до финансиране. Той изтъкна положителния опит на Франция в областта на кредитната медиация като инструмент за преодоляване на последиците от финансовата и икономическа криза и подобряване достъпа до финансиране на предприятията.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com