София. "Българският данъкоплатец няма да плати нито лев за изграждането на "Южен поток", заяви министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев пред Народното събрание. Депутатите изслушаха министър-председателя Пламен Орешарски относно последните действия на правителството по проекта „Южен поток" и енергийния министър Стойнев относно твърденията му, че проектът „Южен поток" е необратим процес.
"Проектът „Южен поток" е необратим, тъй като той е стратегически за държавата, и геостратегически за региона", обоснова се министърът пред парламента. Той посочи, че газопроводът е важен и за други държави членки на ЕС, през които ще премине този газопровод – Италия, Австрия, Словения, Унгария, Гърция и Хърватия. „На това се базираше и моето мнение, че проектът е необратим", обясни Стойнев.
„В момента съмненията на ЕК са насочени към междуправителственото споразумение, подписано през 2008 г. и към начина, по който е създадена през 2011 г. проектната компания", заяви още Стойнев и допълни, че има писмо от Изпълнителната агенция за обществените поръчки, в което се казва, че компанията не е заявител по Закона за обществените поръчки. "Този търг е направен по начина, по който вие сте избрали и проектант. Ако вие сте сбъркали, сбъркали сме и ние", обърна се Драгомир Стойнев към предишните управляващи. Той посочи, че проектната компания е създадена по времето на ГЕРБ - "Не е създадена с търг или конкурс и точно затова пита ЕК".
Срокът за отговор на ЕК е по съкратената процедура и страната ни разполага с един месец, за да отговори. "Част от отговорите вече са изпратени, а до 29 юни Съветът по европейските въпроси трябва да приеме всички отговори и да бъдат изпратени до Брюксел", каза той.
По думите на Стойнев сегашните управляващи защитават стари правителства. "Тук включваме и Тройната коалиция, и правителството на ГЕРБ. Документите, които съм изискал от проектната компания показват, че може би ние вървим по правилния път", подчерта Драгомир Стойнев и допълни, че от създаването на проектната компания са похарчени общо 23 млн. лв.
"Ще предоставим отговори на всички въпроси на ЕК за „Южен поток", заяви министър-председателят Пламен Орешарски пред депутатите в Народното събрание.
„В началото на този месец получихме писмо от Европейската комисия. ЕК подлага на съмнение процедурите по определяне на проектант, оператор и собственик на тръбопровода, възложените от „Южен поток" поръчки. Естеството на повдигнатите въпроси предполагат по-детайлен и прецизен юридически анализ, който се изготвя от Министерство на икономиката и енергетиката и Българския енергиен холдинг", обясни премиерът.
„На база на уведомително писмо на Европейската комисия, което призовава българските власти да се прекратят всички процедури, съм издал разпореждания на всички участници, без решение на Министерски съвет – Министерски съвет не е страна по практическите действия на изграждането, а страна е Българският енергиен холдинг. Министърът на икономиката и енергетиката от юридическа гледна точка е издал разпорежданията. Договор за изпълнение има, той е договор между търговски участници и аз не бих могъл да оповестя каквото и да е от неговото съдържание без съгласие и на двете страни. В изпълнението на този договор са необходими допълнителни процедури, които на този етап са спрени", обясни Орешарски.
„В момента сме в юридическа процедура и тя започва с уведомително писмо. Българската страна не може да не се съобрази с техните изисквания за информация, както и с призива да се прекрати до изясняване", посочи той.
„Разпоредих на българските участници да преустановят по-нататъшните действия и процедури по подготовката за стартиране на изграждането. Ние сме член на ЕС и всички актове на ЕК, особено санкционни процедури спрямо България, към тях трябва да се отнасяме сериозно, ми се струва", подчерта Орешарски.
"Има текуща процедура по оспорване на изпълнение на отделни изисквания на европейското законодателство. Тъй като към настоящият момент не е ясно дали действително са нарушени или не, призоваването на ЕК е да прекратим всички текущи процедури до изясняване на този въпрос и всъщност това сме направили. Нищо друго не сме направили", обясни премиерът.
"На този етап не мога да се ангажирам, струва ми се, че никой друг не може да се ангажира, дори ЕК, която има съмнения в тези процедури и затова е стартирала с официално уведомително писмо начален етап на санкционна процедура, че очаква отговорите от българската страна, за да оформи своите окончателни заключения", каза министър-председателят относно бъдещите ходове в процедурата.
"Предстои диалог с Европейската комисия, в това число и официални отговори на официалното уведомително писмо. Следващата стъпка в санкционната процедура, която много се надявам да не бъде направена, от предварителните отговори, които са ми дали българските експерти, оставам с висока степен на надежда, че няма сериозни нарушения на европейското законодателство, но това предстои да се докаже в диалог с Европейската комисия", каза мнението си премиерът.
„Ние сме в експертен контакт с ЕК и ще работим заедно по корекции, ако действително такива бъдат изведени като необходимост", допълни Орешарски.
„Договори има подписвани още от 2008 насам по различните етапи на процедурите, в това число в рамките на този мандат", посочи Пламен Орешарски. "Аз съм убеден, че както българските власти в предходния мандат, които са работили по този проект, така и настоящите са изпълнили изискванията на европейското законодателство", категоричен бе той.
Във връзка със срещата му с американски сенатори, Орешарски обясни: „По време на срещата бяха разисквани много широк кръг въпроси. Една от темите бе за енергийната сигурност на региона. Беше естествено на брифинга след срещата да спомена как е протекла срещата и какви въпроси са обсъдени".
Преди началото на изслушването зам.-председателя на ГЕРБ Цветан Цветанов поиска на него да присъстват министърът на вътрешните работи Цветлин Йовчев и председателят на ДАНС Владимир Писанчев, тъй като въпросът касае националната сигурност. „Ако считате, че за договор, който не е ясно подписан ли е, между кои страни, за да може да спирате изпълнението му, трябваше да има такива представителства. Ако имаше действително нещо, което застрашава националната сигурност, то да проведем заседанието при закрити врати, но народните представители да получат отговори", защити искането му Цецка Цачева.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com