Да лежиш само върху стари лаври не е добра идея. Не само за хората, а и за държавите. Най-влиятелните страни в историята са и най-задлъжнелите държави днес. Това става ясно от последните данни на Международния валутен фонд (МВФ). Шампион по борчове в момента е люлката на европейската цивилизация Гърция, чийто нетен дълг възлиза на 173% от БВП. Други световни сили в исторически план, които берат срам в челната 20-ица на най-задлъжнелите страни в света, са Италия, Египет, Португалия, Испания, Франция, Великобритания, Япония и САЩ, пише сп. "Форбс".
Гърция има най-големи проблеми - не само защото има много по-високо съотношение на дълга към БВП, от която и да било друга страна, но и защото БВП на страната продължава да се свива. Икономиката на южната ни съседка се очаква да се свие за шеста поредна година, като този път спадът ще е с 4.2%. "Ако доходите ви намаляват всяка година, как ще изплатите задълженията си?" пита финансовият журналист Матю Лин, добавяйки, че на практика това няма как да стане, ако не промениш нещата. МВФ прогнозира, че БВП на Гърция ще спре да се свива през 2014 г. и ще расте с по около 3% на година в следващите четири години. Мерките за икономии наистина намалиха огромните гръцки дефицити, но страната има да извърви дълъг път, за да намали задълженията си.
Още няколко страни от еврозоната имат подобни проблеми. Италия, Португалия и Испания също се очаква да отчетат икономически спад през 2013 г., но по подобие на Гърция икономиките им се очаква да започнат бавно да нарастват от следващата година.
Япония е на второ място в класацията на МВФ със задължения в размер на 140% от БВП. Икономиката на Страната на изгряващото слънце, която е третата най-голяма в света след САЩ и Китай, се очаква да расте с по-малко от 2% на година до 2018 г. Пет други страни в света също имат задължения, които надхвърлят техния БВП. Това са Ливан, Португалия (очаквани 118% за 2013 г.), Гренада (очаквани 116% за 2013 г.), Италия (очаквани 110% за 2013 г.) и Ирландия.
"Рано или късно те ще трябва да изпаднат в дефолт," казва Лин. "По принцип, когато задълженията надхвърлят БВП, това е огромен проблем. Борчовете вероятно не могат да бъдат изплатени, освен ако страната не отчита наистина сериозен икономически растеж."
САЩ се нареждат на 10-о място в класацията със задължения в размер на 87% от БВП. Като абсолютна стойност обаче държавата има по-големи задължения от която и да било друга - 14.6 трлн. долара. Сумата е два пъти по-голяма от тази на втората най-закъсала страна по абсолютна стойност Япония. Дългът на наследниците на самураите е нараснал с 10 трлн. долара в последното десетилетие. Развиващите се страни изглежда имат по-малко задължения от традиционните световни сили. Бразилия например е седмата най-голяма икономика в света, но задълженията й възлизат на 34% от БВП. МВФ изброява съотношението дълг към БВП за всяка страна, в това число и за развиващите се сили като Китай, Индия и Русия. Данните на финансовата институция обаче показват, че Китай е трета в света по спестявания, които възлизат на 51% от БВП.
Китай е най-големият кредитор на САЩ
За кратък период от време, съвпаднал с управлението на Бил Клинтън, САЩ успяха да се превърнат от страна с излишък в една от най-задлъжнелите държави в света. Размерът на дълга се изчислява на около 14,6 трилиона долара, което прави по около 148 000 долара на глава от населението.
Китай пък е най-големият кредитор на САЩ. Страната с население от 1,3 милиарда души отбелязва по-висок ръст от която и да е друга държава и е отпуснала на Вашингтон 1,28 трилиона долара. Макар и втора по задлъжнялост в света, Япония също е дала кредит на САЩ, но в размер на 1,14 трилиона долара. Бразилия, шестата икономика в света, е помогнала на Щатите с 256,4 млрд. долара. Тя разчита най-вече на петрол и износ на други природни богатства. Икономическият ръст на страната се засилва до голяма степен от инвестиции на китайски корпорации. В челната петица на американските кредитори влизат Тайван и Швейцария, които са отпуснали респективно по 185,8 млрд. долара и 178,2 млрд. долара. В несигурни времена тайванските инвеститори предпочитат да държат парите си в щатски ценни книжа, а Швейцария е традиционно сред най-големите кредитори на Вашингтон. САЩ имат задължения към Белгия в размер на 167,7 млрд. долара. Великобритания традиционно е голям съюзник на американците. В последните години обаче тя значително е намалила размера на щатски дълг, който държи, и изпада от номер 3 до номер 7 в класацията на най-големите кредитори на САЩ - със 156,9 млрд. долара. Вашингтон е задлъжнял към Люксембург със 146,8 млрд. долара. Въпреки че отношението на Русия към САЩ не е особено топло (през 2011 г. Путин нарече САЩ "паразит"), това явно не е спряло Москва да купи голяма част от щатския дълг - 131,6 млрд долара. В Топ 10 на кредиторите на САЩ влиза и Хонконг. Китайският административен район е кредитирал със 120 млрд. долара. 20% от БВП на Хонконг идват от финансовия сектор. Изглежда, че голяма част банковата активност тук идва от купуване на щатски държавни ценни книжа.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com