Всички регистрирани по ДДС фирми ще издават електронни фактури
В Националната агенция за приходи през 2016 г. ще бъде сформирано специално звено за контрол на търговията в интернет. Ще бъдат сформирани и специализирани екипи за компютърни разследвания (IT-Forensic), като ще трябва да бъдат осигурени и възможности за събиране на доказателства за нарушения на данъчните закони в електронен вид. Това са част от мерките, които са включени в стратегията за повишаване на приходите в бюджета и намаляване на сивата икономика, подготвена от Министерството на финансите. Предстои стратегията да бъде разгледана от Министерски съвет. Търговията в интернет става все по-популярна и затова от НАП ще засилят контрола върху тези продажби.
Освен вече анонсираното намаляване на прага за плащания в брой от 15 хил. на 5 хил. лв., в стратегията е предвидено да се направи и анализ на възможностите за повлияване в посока намаляване на таксите, събирани от банките при безналични плащания. Целта е повече плащания да минават през банките, тъй като така трудно се крият обороти, а съответно и ДДС. Друга мярка за повишаване на приходите в бюджета предвижда да се насърчи използването на електронни фактури. За целта се предвижда да се въведе единен задължителен стандарт за електронно фактуриране, а фактурите при обществени поръчки задължително да се издават в електронен вид. Освен това има идея всички регистрирани по ДДС фирми да могат да заявят съгласие за получаване на електронни фактури. А данни за издаваните електронни фактури ще се изпращат в НАП в реално време, както дистанционно с приходната агенция вече са свързани касовите апарати. В резултат НАП ще направи регистър на издадените електронни фактури, което рязко ще намали възможността за източване на ДДС.
Сред предвидените мерки за повишаване на приходите в бюджета е и функциониране в Специализираната прокуратура на специално звено за разследване на данъчни престъпления, свързани с организирани престъпни групи. За да бъде борбата със сивата икономика по-ефективна, се предвижда по-често да се правят съвместни екипи за разследване с участието на служители от различни ведомства в страната. Предвижда се и създаването на междуведомствени центрове за разследване и командироване на служители от една структура в друга, като по този начин ще се обменя информация и опит при разследване на данъчните измами.
Казваме на шефа дали да
ни удържа авансов данък
Гражданите могат да декларират пред своя работодател, който през четвъртото тримесечие на годината им изплаща доходи по граждански договори или авторски права, че желаят да им бъде удържан авансов данък. Така, когато декларират през следващата година доходите си от 2015 г., в масовия случай, гражданите няма да имат задължение да довнасят данък, съобщиха вчера от НАП. Това правило важи и за наемите, които фирми и самоосигуряващи се лица изплащат на граждани. От НАП обръщат внимание, че при липсата на писмено заявено желание от страна на гражданите, фирмите и самоосигуряващите се лица - платци на извънтрудови доходи, по закон не следва да удържат авансово данък за доходите, изплатени през четвъртото тримесечие на годината. Желанието за удържане на авансов данък може да бъде заявено в новия образец на сметка за изплатени суми, която може да бъде намерена на сайта на НАП www.nap.bg.
От НАП напомнят още, че всяко предприятие или самоосигуряващо се лице, което изплаща на физически лица доходи извън тези по трудов договор, и е задължено да удържа данък, трябва да подаде декларация за дължими данъци, като за третото тримесечие срокът е до 31 октомври.
Самоосигуряващите се също трябва да подадат до 31 октомври декларация за дължимите данъци за доходите от третото тримесечие.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com