Спасяват строителите с авансово ДДС

Спасяват строителите с авансово ДДС | StandartNews.com

София

Авансово възстановяване на ДДС срещу фактура може да спре фалитите и загубите на строителите заради закъсняло разплащане по европейски проекти. Това предложи Васил Вутов от БСК на строителен форум за перспективите на бранша.

В момента по договора с държавата срокът за плащане на извършено строителство е 45 дни, а фирмите трябва да внесат ДДС до 14 число. Държавата не плаща на строителя, а той трябва да плати на държавата.

НАП му начислява лихви или той е принуден да тегли кредити, за да се издължи, обясни Вутов.

Ще коментирам темата с министър Дянков, каза министърът на транспорта Ивайло Московски и обеща да обсъдят заедно възможностите на бюджета. Проблемът е в националния бюджет, който трябва да покрие всички плащания и тогава да поиска отпуснатите от европейските фондове пари от Брюксел.

От ЕК пък решават за парите, когато е одобрен всеки сертификат за извършено строителство от Надзор, Национален управляващ орган и от Европейския управляващ орган, за да се изключи всякаква корупция.     

Основни източници на финансиране в момента са европейските средства, затова е толкова важно да не се бави разплащането.

С повече от 70% са намалели чуждите инвестиции в строителството през 2010 г. спрямо пика през 2008 г., като от началото на годината досега намалението е с близо 35%, съобщи председателят на Камарата на строителите в България Светослав Глосов.

Между 15 и 20% увеличение на финансирането от европейските фондове очаква министърът по управлението на Еврофондовете Томислав Дончев.

ЕС обаче ще дисциплинира получаването на европейски пари. Брюксел ще спира финансирането на страна-членка при над 3% бюджетен дефицит, а при изпълнени реформи ще дава още средства от 5-процентния резерв на ЕС.

Освен натиска на европейските фирми, които участват в европроектите, строителите да бъдат готови за навлизане на азиатски фирми, заради повишаването на технологичността и новите приоритети на ЕС. Основен приоритет на строителния сектор след 2012 г. да бъде енергийната ефективност, инвестициите във водния сектор, пътната и ж.п.инфраструктура, препоръча Дончев, позовавайки се на приоритетите на ЕС и на нуждите на България.


Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай