Спасяват икономиката с 9 млрд евро

Спасяват икономиката с 9 млрд евро | StandartNews.com

Велико Търново. Спасяваме икономиката с нов инвестиционен заем за 9 млрд. евро. Предложението идва от Съюза на икономистите в България и ще бъде на бюрото на министър председателя Пламен Орешарски в близките дни. Председателят на съюза проф. Кръстьо Петков смята че подобен заем може бъде взет от развитите икономики в Азия, но само при условие на пълна прозрачност и при много изгодни условия след задълбочено обсъждане в парламента. Парите трябвало да се използват за развиване на високи технологии и образование на специалисти.

 

Състоянието на електропреносната мрежа и инфраструктурата са двете основни причини за изоставането на Северна България и област Велико Търново спрямо останалите региони в страната. Това отбеляза кметът Даниел Панов при откриването на конференция на тема „Електроснабдяването и рисковете пред индустриализацията в регионите", на която старата столица е домакин. Панов подчерта, че инфраструктурата е основен елемент от общите усилия за развитие на Северна България.

 

„Четирилентовият скоростен път Русе – Свиленград, магистрала „Хемус" са важни елементи за развитието на целият регион. „Искаме да имаме капиталовложение във всяко населено място, но инвестициите в електропреносната мрежа през последните 25 години са минимални. Това влошава състоянието на мрежата и съоръженията. Интегрираните планове за развитие предлагат средства за проекти, но предимно в областта на образованието и социалната сфера, а възможностите за развитие на инфраструктурата са ограничени", допълни градоначалникът. Той посочи, че от миналата година се наблюдава завишен инвеститорски интерес. За последната година и половина в града са построени шест нови предприятия, дали работа на стотици хора.

 

Според областният управител инж. Георги Рачев Северна България изостава спрямо Южна не само по показател за електроснабдяване. Според него летището в Горна Оряховица трябва да стане опорно за летищата в Букурещ и Истанбул, а местните власти да направят всичко за усвояването на повече средства от новия програмен период. По този повод в началото на следващата седмица ще бъде свикан и Консултативния съвет, за да кажат общините по какви направления работят, допълни губернаторът.

 

Три са факторите, които оказват пагубно влияние върху индустрията, посочи проф. Кръстьо Петков, председател на Съюза на икономистите в България. „На първо място демографската криза, която в Северна България вече има катастрофични измерения. На второ е електроснабдяването, което е изправено пред колапс, ако не се вземат спешни мерки. На трето място е деиндустриализацията, която доведе до масова безработица", обясни проф. Петков. По време на форума стана ясно че демографската криза и деиндустриализацията се подхранват взаимно от десетки години, което създава „омагьосън кръг", излизането от който ще бъде много трудно.

 

„Вече започна да се говори за реиндустриализация, което показва необходимост от смяна на курса, освен това има и специален документ на Европейската комисия каква точно да бъде визията за реиндустриализация", посочи още проф. Кръстьо Петков. Според него това не означава "съживяване на мъртъвци", като например Кремиковци или други неработещи заводи гиганти. например в Химко интересът бил само в едно конкретна част от производството. По същият начин България не трябвало да се отказва от военната си промишленост. Заводи като "Аркус", "Арсенал"и дори "ВМЗ Сопот" могат да работят много успешно и да изнасят продукция в чужбина Организатори на форума са Североизточно Търговско-промишлена палата, Асоциация активни потребители и Община Велико Търново.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай