Следят с GPS движението на месо и захар

Инспектори от НАП ще спират тирове на пътя

Следят с GPS движението на месо и захар  | StandartNews.com

София. Строги мерки срещу източването на ДДС са заложени в промените на Данъчноосигурителния процесуален кодекс. Движението на стоки, при които най-често се срещат измами, като плодове, зеленчуци и захар, ще бъде контролирано от специално звено в НАП.

Предвижда се пълно проследяване на движението на рискови стоки. Сред тях не влизат тези, които попадат под митнически контрол (горива, цигари, алкохол). Екипи от данъчни служители ще спират на пътя превозни средства с тонаж над 3 тона. Инспекторите ще правят опис на превозваните стоки и ще проверяват цялата документация. След това ще поставят пломби, които ще бъдат премахвани в момента на получаване на доставката на предварително определено от получателя място и дата. По преценка на данъчните на превозните средства ще могат да бъдат прикрепяни и GPS-и, които да следят движението.

Когато контролните органи попаднат на фирма, участвала в схеми за източване на ДДС, ще могат да искат обезпечение в размер на 30% от пазарната стойност на превозваните стоки. То ще бъде връщано, когато доставката бъде реализирана без нарушения. В случай че получателят не се появи на определеното от него място за разтоварване в срок до 72 часа, автоматично ще се смята, че стоките остават в полза на държавата. Когато товарни автомобили преминават транзитно през страната ни, те ще бъдат пломбирани, като им бъде посочено от кой пропускателен пункт да напуснат територията ни. Ако превозното средство не спази договорения час за излизане от страната, в срок от 24 часа шофьорът ще бъде пуснат за национално издирване.

При отказ на доставчика да се подчини на специализираните контролни органи, глобата е в размер до 3 хил. лева за физически лица и еднолични търговци и до 20 хил. лева за фирми. При повторно нарушение - съответно до 5 хил. и до 50 хил. лева. Стоките, които носят най-голям риск за ДДС измами, ще бъдат определяни в списък, предложен от шефа на НАП, и ще се одобряват всяка година от министъра на финансите. Очаква се тази мярка да носи около 200 млн. лв. годишно допълнително на хазната, посочи наскоро зам.-министърът на финансите Людмила Петкова.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай