Таблети показват състоянието на пътя, електронни знаци алармират за задръствания
София. От лятото всеки водач ще разбира за задръствания, катастрофи, ремонти и проблеми на пътя от специално приложение за смартфони, таблети или други мобилни устройства. Чрез него шофьорите също ще могат да сигнализират за опасности или засилен трафик. Това ще бъде възможно благодарение на нова интелигентна система, която ще бъде внедрена със средства от ЕС, каза регионалният министър Лиляна Павлова пред БТВ. Очаква се всеки да може да промени в приложението реалното състояние на пътя, както и да отбележи дали няма временно затворени участъци за ремонт през лятото.
За изграждането на системата са кандидатствали 7 фирми, показва справка на страницата на пътната агенция. Цените, които са предложени за услугата са от 396 000 лв. без ДДС до 779 940 лв. без ДДС. Приложението за смартфони и информацията в него ще бъдат достъпни и на интернет страницата на пътната агенция. Гаранцията за перфектната работа на платформата, заложена в конкурса, е 3 години. От лятото на 20 ключови места в страната ще бъдат поставени и електронни табла. Те ще дават на пътуващите същата информация и ще сигнализират при опасности на пътя. За поставянето и поддържането им са кандидатствали две компании, които са дали цени съответно от 526 000 лв. без ДДС и 526 200 без ДДС. Със същата поръчка ще се въведе и автоматично преброяване на трафика, допълни Павлова.
През тази година у нас ще бъдат построени между 120 и 140 км магистрали. Ще бъде завършена АМ "Марица", както и трите, строящи се отсечки от магистрала "Струма". През лятото трябва да бъдат и избрани и строителите на 60-те км между Ябланица и разклона за Плевен/Ловеч от магистрала "Хемус". Участъкът е разделен на две части, обясни Павлова, а изграждането им трябва да приключи за две години. През тази година ще се строят и 8-те км от аутобана между Шумен и Белокопитово.
Дават разрешения за "Южен поток"
Регионалното министерство продължава да издава строителни разрешителни за проекта "Южен поток". Те обаче са акваторията, през която минава основното трасе на тръбата, стана ясно от думите на регионалният министър Лиляна Павлова. "Компанията "Южен поток транспорт" не ни е уведомила към момента, че тази част от проекта е спряна. Ние дори сме изпратили питане за влизане в сила на процедурата за избор на оценител на морското дъно. Тъй като страната ни би трябвало да получи обезщетение за преминаването на трасето през акваторията и то трябва да се определи с тази процедура", обясни Павлова. И допълни, че "Южен поток Транспорт" и "Южен поток България" са две различни компании.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com