След среща Борисов - Цацаров: Финансист №1 ще спира сделки

След среща Борисов - Цацаров: Финансист №1 ще спира сделки | StandartNews.com

Спирането на сделки от обвинението може да създаде опасни прецеденти, смята главният прокурор

Финансовият министър ще може да спира сделки, а не главният прокурор. Това стана ясно след срещата между премиера Бойко Борисов и обвинител номер 1 Сотир Цацаров. Той лично разубедил Борисов за връщането на правомощието на прокурорите да искат развалянето на всякакви сделки в защита на държавния и обществен интерес. Двамата са се срещнали на "Дондуков" 1 в понеделник сутринта заради приетите на първо четене изменения в Гражданския процесуален кодекс (ГПК). На срещата Цацаров определил идеята да му бъде дадено право да спира сделки за 48 часа като "крайно неприемливо законодателно решение". А за предложението държавното обвинение да иска развалянето на сделки е завил, че "не може да бъде оценено като положително". Нещо повече - то "може да създаде опасни прецеденти в развитието на нормалния граждански оборот", казал главният прокурор на министър-председателя.

След доводите на Цацаров премиерът заявил, че предложенията за подобни изменения са "спорни" и допълнил, че ще запознае групата на ГЕРБ със становището на главния прокурор.

На практика предлаганите норми възстановяват правомощията на прокурорските органи, ограничени от 1998 година.
В края на миналата седмица с подкрепа на всички парламентарно представени партии, без Реформаторския блок и АБВ, бяха прокарани на първо четене промени в Гражданския процесуален кодекс (ГПК), внесени от ГЕРБ, Патриотичния фронт, ДПС и БДЦ. Те предвиждат представители на прокуратурата да се явяват като страна в гражданския процес, когато има интерес на държавата, общините или на граждани, ползващи се с особена закрила на закона. По силата на тези промени прокурорите да получат възможност и да започват граждански производства.

"Конкретният повод (сделката по продажба на активи на кредитирани от КТБ - бел.ред.) не може да обоснове сам по себе си предлаганите изменения. В наказателния процес прокуратурата разполага с правото да претендира мерки за обезпечаване на глоба, конфискация и отнемане на вещи в полза на държавата. Повече права не са нужни на държавното обвинение, а на министъра на финансите, при осъществяваната от него защита на интересите на държавата, включително и в гражданския процес", смята главният прокурор.

Според прессъобщението на прокуратурата премиерът споделил напълно аргументите на главния прокурор и се ангажирал да запознае с тях парламентарната група на ГЕРБ.

Министър-председателят също изразил становище, че връщането към законодателни решения, отменени от 1998 г., е спорно и следва да се търси друг подход, свързан с права на министъра на финансите, като представител на държавата, който подлежи на парламентарен контрол.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай