"Позволете ми да ви кажа, че имаме нова звезда, роди се завезда: Илон". Това заяви Доналд Тръмп в обръщение към поддръжници на следизборното си парти в Уест Палм Бийч, Флорида. Той говори за Мъск почти четири минути, като похвали компанията му SpaceX и го нарече "специален човек" и "супер гений".
След като кандидатът на Републиканската партия бе обявен за победител в надпреварата за президент на САЩ, акциите на Tesla Inc. - компанията на Мъск, се повишиха с близо 19% в ранната предпазарна търговия в САЩ, тъй като инвеститорите залагат, че производителят на електромообили ще бъде основен бенефициент от завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом, предаде Блумбърг. Главният изпълнителен директор на Tesla беше може би най-видният поддръжник на републиканците през този изборен цикъл, подкрепяйки ги с над 130 милиона долара разходи и безмилостни съобщения в неговата социална медийна платформа "Х". Акциите на Tesla са готови да се търгуват на най-високото си ниво тази година, достигайки на извънборсовата търговия цена от 289,99 долара за акция. Анализаторите очакват Tesla да има конкурентно предимство пред други производители в случай, че САЩ намалят данъчните стимули за електрически превозни средства. На другия полюс са акциите на европейските автомобилни гиганти, които поевтиняват силно поради разочароващите тримесечни печалби и загрижеността относно заплахите на Тръмп да повиши митата върху вносните автомобили.
Какви ще са промените за икономиката, американския и световния БВП и цените на суровините след преизбирането на новия стар президент на САЩ?
- 1. Държавните облигации поскъпнаха
Първи на преизбирането на Доналд Тръмп реагираха държавните облигации на САЩ. Още по време на преброяването на гласовете доходността на 10-годишните се повиши с 16 базисни пункта, до 4,43%. Анализаторите обясниха тенденцията със страховете на пазарните участници, че новият президент ще поддържа високи лихвени проценти в САЩ. Очаква се, че обещанията на Тръмп за намаляване на данъците и рязко увеличаване на митата върху вноса да засилят инфлационния натиск върху американската икономика и ръководството на Федералния резерв отново да премине към затягане на паричната политика. По-рано Фед за първи път от 2020 г. понижи базовата лихва с 50 базисни пункта до 4,75-5% годишно. С преизбирането на Тръмп стратегията на министерството вероятно ще се промени, казват експерти.
- 2. Доларът се вдигна до рекордно ниво
Щатският долар поскъпна спрямо всички основни валути, тъй като увеличението на доходността на държавните облигации трябва да доведе до приток на пари на финансовия пазар в САЩ. Спот индексът на долара се повиши с 1,7% до най-високото си ниво от ноември 2023 г., докато основните валути по света започнаха да губят позиции. Еврото падна с 2,1 % до най-ниското си ниво от юни 2024 г.
- 3. Биткойнът прескочи летвата от $74 000
Най-популярната криптовалута в света също отговори на преизбирането на Тръмп. Цената на биткойн на борсата Binance се покачи с 9,34%, като актуализира предишния си исторически рекорд с цена от 75118 долара. След това котировките паднаха до приблизително 73,7 хиляди. Така на 6 ноември курсът на биткойн преодоля психологическата бариера от 74 хиляди долара, която не можа да премине в продължение на много години.
- 4. Увеличение на вносните мита
Едно от основните предизборни обещания на Тръмп беше да спаси икономиката на САЩ от рисковете от стагнация. Кандидатът на републиканците многократно е заявявал намерението си да наложи мита от 10 до 20% върху целия внос без изключение. За вноса на стоки от Китай Тръмп заема още по-твърда позиция - митата трябва да бъдат повишени до 60% от митническата стойност на стоките.
"Тарифите ще защитят нашите компании, които вече имат производство тук, и нови компании, които се преместват при нас", казва Тръмп. Той заплаши да наложи мита от 200% върху колите от Мексико, за да защити американската автомобилна индустрия.
- 5. Битка с дедоларизирането
Тръмп възнамерява да се бори със стратегията за дедоларизиране на световната икономика. Той заплаши да наложи 100-процентови мита върху вноса от страни, които отказват да използват долара в търговски плащания. Тази мярка изглежда е насочена предимно към Китай, който, заедно със своите партньори от БРИКС, активно насърчава идеята за популяризиране на юана като основна алтернатива на основните световни валути, долара и еврото. "Ако се откажете от долара, тогава забравете да правите бизнес със Съединените щати", казва Доналд Тръмп.
Подобна мярка може да бъде насочена към Индия, която напоследък също започна активно да преминава към използване на национални валути в търговско-икономическите разплащания с партньорите от БРИКС. Резултатът от такава конфронтация, според Международния валутен фонд (МВФ), може да бъде по-нататъшно увеличаване на фрагментацията на световната икономика.
- 6. Данъчни облекчения
Тръмп обеща да удължи данъчните облекчения, които въведе в края на 2017 г. Пакетът от мерки предполагаше не само рязко намаляване на най-високата ставка на данъка върху доходите (от 35 на 21 процента), но и предоставяне на предимства за американския бизнес, включително гарантирана незабавна амортизация на нови капиталови инвестиции за пет години. Сега новият президент планира не само да разшири тези мерки, но и да намали данъчната ставка за корпорациите, произвеждащи стоките си в САЩ, от 21 на 15 процента.
Други данъчни облекчения, които Тръмп предложи, включват ангажимент да не се повишава възрастта за пенсиониране, край на двойното данъчно облагане за гражданите на САЩ, живеещи в чужбина, и данъци върху социалното осигуряване и бакшиши.
- 7. Удар върху европейската индустрия
С преизбирането на Тръмп рисковете за световната икономика ще се засилят, предупреждава Международният валутен фонд /МВФ/. Една от основните жертви на нарастващата пропаст в търговските и икономически връзки между трите блока може да бъде Европейският съюз (ЕС).
Доналд Тръмп няма да прави никакви отстъпки за най-големите индустриални предприятия в ЕС, за които САЩ са един от основните пазари. Тръмп многократно е казвал, че ако спечели изборите, ще повиши митата до 20 процента върху стоки от Европа.
Анализатори от британската банка Barclays са съставили "кошница от акции" на 28 европейски компании, включително голямата компания за луксозни стоки LVMH и германския автомобилен гигант Volkswagen, чиито продукти ще бъдат обект на по-високи мита при внос в Съединените щати, когато Тръмп е на власт. Според Financial Times (FT) производителят на камиони Daimler Truck, химическата компания Arkema и производителят на алкохолни напитки Diageo може да са изложени на риск в този случай. Тези компании получават до 30 % от приходите си от продажба на продуктите си в САЩ. "Ефектът на Тръмп" може рязко да намали доходите на европейските гиганти, зависими от американския пазар.
- 8. По-ниски цени на петрола и златото
Победата на Тръмп на президентските избори в САЩ може да доведе до спад в цените на суровините, предупреждават експерти. Избухването на нова търговска война с Китай поради рязкото увеличение на митата върху вноса на стоки от Китай ще удари експортния потенциал на втората икономика в света. В резултат на търговската конфронтация с Вашингтон обемите на производство в самия Китай ще започнат постепенно да намаляват. Това обстоятелство ще доведе до намаляване на глобалното търсене на суровини, тъй като Китай е един от основните потребители на петрол и петролни продукти, пише "Лента ру".
След котировките на суровините борсовата цена на металите, включително златото, чиято цена през последните месеци проби няколко исторически максимума и в края на октомври за първи път надхвърли 2800 долара за тройунция, вероятно ще се понижи. За петрола, златото, алуминия и други суровини силният долар е негативен фактор. При липса на "негативни изненади" на световните пазари консервативните активи (облигации и злато) най-вероятно ще започнат да поевтиняват, прогнозират експерти.
- 9. Евтина енергия
Новият президент на САЩ може да даде допълнителни екологични и данъчни облекчения на петролната индустрия, което ще увеличи рекордното производство на петрол на вътрешния пазар (според Администрацията за енергийна информация на САЩ, повече от 13 милиона барела на ден) и ще дават тласък на растежа на капитализацията на стоковите компании. Експертите са категорични, че с идването на Тръмп на власт администрацията на Белия дом ще направи всичко възможно, за да запази евтините енергийни ресурси в САЩ. Ръстът на индустриалното производство, както настоява Тръмп, ще зависи до голяма степен от цената на енергийните ресурси и електроенергията на вътрешния пазар.
В момента американската икономика има голямо конкурентно предимство пред европейската, тъй като на Стария континент компаниите са принудени да плащат 3-4 пъти повече за газ и два до три пъти повече за електроенергия, коментира наскоро унгарският президент Виктор Орбан.
- 10. Санкциите срещу Русия ще продължат
Макар че се очаква Тръмп да вземе компромисно решение за Русия и Запада по въпроса за разрешаването на военния конфликт в Източна Украйна, би било наивно да се смята, че новият президент ще смекчи политиката на санкции спрямо Руската федерация, единодушни са експертите. Независимият индустриален анализатор Леонид Хазанов смята, че новата администрация на Белия дом най-вероятно ще продължи да увеличава натиска върху Русия, включително с цел бързо прекратяване на войната в Украйна. В същото време, напомня той, Руската федерация е един от най-големите износители на суровини в света, включително за САЩ, и продължава да се счита за перспективен пазар. Поради тази причина Тръмп най-вероятно ще се придържа към прагматизма по въпроса за санкционния натиск върху Русия. "Тръмп все още е бизнесмен", заключава независимият експерт.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com