София. Потвърдени са постигнатите договорености в рамките на преговорите по условията на Акционерно споразумение между АЕЦ "Козлодуй" – Нови мощности ЕАД, АЕЦ "Козлодуй" ЕАД и „Уестингхаус Електрик Къмпани" ЛЛС по проекта „Изграждане на нова ядрена мощност в АЕЦ „Козлодуй". Това съобщиха от пресцентъра на АЕЦ „Козлодуй". Одобряване от следващото правителство ще бъде условие Акционерното споразумение да влезе в сила.
Това постановява решение от заседание на Министерски съвет от 30 юли 2014 г., на което бе одобрен доклад на министъра на икономиката и енергетиката във връзка със сключването му. Акционерното споразумение влиза в сила окончателно след одобряване от следващото правителство, в т.ч. на Споразумението за финансов модел и на Договора за проектиране, инженеринг, доставка и строителство, по съответния надлежен ред. Подготовката на последните два документа все още не е стартирала.
Преговорите по Акционерното споразумение са проведени и завършени в периода януари – юли 2014 г. от създадена със заповед № 92-04/4 от 16.01.2014 г. на Изпълнителния директор на „Български Енергиен Холдинг" ЕАД Група за управление на проекта.
Акционерното споразумение е етап от проекта „Изграждане на нова ядрена мощност в АЕЦ „Козлодуй".
За влизане в сила на споразумението е уговорена поредица от предварителни условия, сред които решение на министъра на околната среда и водите за одобрение на Доклада за оценка на въздействието върху околната среда; решение на Министерски съвет на България по чл. 45 от Закона за безопасното използване на ядрена енергия и получаване на всички разрешителни, прилагани в Европейския съюз и в България, необходими за реализацията на проекта.
В Акционерното споразумение се предвижда дяловото участие в проектната компания – „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности" ЕАД, да бъде в пропорция 70% за АЕЦ "Козлодуй" ЕАД и 30% за „Уестингхаус Електрик Къмпани" ЛЛС.
Планира се проектът да се финансира основно от експортни кредитни агенции, имащи опит в енергетиката на България, както и с други международно приети финансови инструменти.
Споразумението е конструирано по начин, предоставящ множество защити за българския акционер. Разработването на проекта е разделено на отделни етапи и инвестиционните решения на акционерите за всеки етап са обвързани с изпълнението на ключови предварителни условия – национални и европейски законови изисквания, финансови и търговски условия и др.
Преди изпълнението на ключовите условия и получаване на потвърждение от различните финансови институции за отпускането на финансов ресурс за проекта няма да се поръчва оборудване и да се извършват строителни дейности.
В споразумението не са дискутирани държавни гаранции и дългосрочни договори за изкупуване на електрическа енергия, посочват още от пресцентъра на централата.
За избор на строител на новата ядрена мощност се предвижда да се проведе открит международен търг.
След съгласуване с „Уестингхаус Електрик Къмпани" ЛЛС, което предстои, Акционерното споразумение ще бъде публикувано в сайта на АЕЦ "Козлодуй" ЕАД.
МИЕ: Не поемаме финансов ангажимент
Към момента България няма никакъв финансов ангажимент по споразумението с "Уестингхаус" за строеж на нов реактор в АЕЦ "Козлодуй". Няма нищо извънредно - БЕХ потвърдиха договорените параметри в рамките на преговорите до момента. Ако следващото правителство обаче не одобри споразумението, то няма да влезе в сила. Това заяви министърът на икономиката и енергетиката в оставка Драгомир Стойнев пред БНТ. Той призова и за приемственост между правителствата във връзка с големите за България проекти. "Трябва да се мисли държавнически, а не мандатно", каза Стойнев. Той допълни, че преговорите с "Уестингхаус" са започнали още по време на управлението на ГЕРБ, затова и едно такова споразумение ще е знак за такава приемственост.
Което ще се потвърди и ако следващият кабинет одобри подписаното вече споразумение. Министърът в оставка каза още, че към момента няма избран финансов модел, не е избирана кредитираща институция, лихвен процент, при който ще бъде взет кредит. "В споразумението няма нищо конкретно, там ги няма двете най-важни неща - финансов модел и договор за проектиране, доставка на оборудване и изграждане", каза още той. Според него цитираната в медиите цена за 7-и блок от 5.3 млрд. долара е индикативна и твърденията за това, че е висока, са спекулативни. Стойнев смята, че новият реактор ще бъде готов до 2022 г. "Той е важен за българската ядрена енергетика, тъй като след 20 г., въпреки удължаването на живота на блокове 5 и 6 на АЕЦ "Козлодуй", те ще трябва да бъдат изведени от експлоатация", каза още Стойнев.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com