"Скай сити" ще отвее "Бурдж Халифа"

208 етажа на 838 метра за 850 милиона пробиват небето над Китай догодина

"Скай сити" ще отвее "Бурдж Халифа" | StandartNews.com

Пекин. Китайското индустриалното чудо този път ще стигне до небето. Там започна строежът на най-високия небостъргач в света. На 20 юли в град Чанша, столица на провинция Хунан, се състоя церемония по полагането на първия камък на кулата "Скай сити". Височината й ще надвишава с 10 метра известния небостъргач "Бурдж Халифа" в Обединените арабски емирства - рекордьор в момента със своите 828 метра.

Очаква се зданието да има разгъната площ 1,05 млн. кв. м. Двеста и осемте му етажа ще подслонят офиси, фирми, хотелски стаи, училище, поликлиника, магазини, ресторанти, спортни съоръжения, апартаменти за 4000 семейства. Смайващи са и строителните темпове - ще бъде завършен за 10 месеца и откриването е предвидено за април догодина. За сравнение - "Бурдж Халифа" е строен 5 години. Чудото ще струва 850 милиона долара.

В четвъртък обаче строежът изненадващо спря, но само за няколко дни, твърдят специалистите. Компетентни органи открили, че не са завършили всички процедури за одобрение на старта.

В Китай се намират четири от деветте най-високи сгради в света, без да се брои Международният търговски център в Хонконг.

Сред небостъргачите, които предстои да бъдат завършени през следващите години по света, е и Kingdom Tower - в Джеда, Саудитска Арабия. Трябваше да достигне 1,6 км височина, което щеше да я направи не само най-високата сграда в света, но и първата, достигнала до една миля. Строителите обаче бяха принудени да се откажат от високата си цел заради нестабилността на терена и се спряха на 1000 метра. Завършването е предвидено за 2018 г.

Тя ще има 59 асансьора със скорост 10 м/сек (35 км/ч). Нейни архитекти са Гордън Гил и Адриан Смит. Azerbaidjan Tower с 1050 метра височина ще разполага със 189 етажа. Тя е част от амбициозен проект, който включва още изграждането на повече от 40 изкуствени острова в Каспийско море на площ над 200 хектара. Строителството на кулата е предвидено да започне през 2015 г. и да завърши през 2019-а. Самият комплекс трябва да бъде готов през 2022 г.

"Бурж Халифа" в Обединените арабски емирства е построена през 2010 г. и оттогава е постоянно е пълна. Две трети от офис пространствата в популярната сграда, символ на Дубай, обаче така и не са били запълнени, сочи репортаж на BBC. 20 етажа са необитаеми. Експерти от индустрията обаче сочат, че цената на наемите е непосилно и нелогично висока. Тя е два пъти по-раздута от тази на офис имоти, разположени на 50 метра от небостъргача. Освен това особеният уникален дизайн на помещенията в издължената сграда означава, че офис пространството е специфично и ограничено.
Сред най-удивителните факти за Кулата на Халифа е, че за да е още по-футуристично впечатлението от нея, има не обикновени, а двуетажни асансьори. Те са и най-бързите в света, като се знае, че имат най-голямо разстояние за изминаване. Всеки от 57-те асансьора може да се движи с 18 м/с (близо 65 км/ч).

В кулата има автомат за злато. Срещу няколко банкноти кеш можете да се сдобиете със златна монета или миниатюрно кюлче. Тук се намира и най-високо разположеният ресторант в света. Казва се "Атмосфера" и си има собствен асансьор, за да не се тъпчете заедно с туристите. Сградата се люлее с отклонение 1,50 м в горната си част. Като се има предвид, че е построена върху песъчлива основа и я веят често доста бурни пустинни ветрове, това отклонение е удивително малко и почти не се забелязва.

За да бъдат измити всички прозорци, са нужни около четири месеца. И това само ако едновременно работят 36 чистачи и цялата апаратура. Самопочистващата система за 24 348-те прозореца струва над 8 милиона долара. На най-престижния адрес има и 900 жилищни апартамента. При това не са толкова скъпи, колкото си мислите - само няколко месеца след откриването на кулата цените им падат с 40% заради твърде голямото предлагане и намалялото търсене. Най-високият апартамент е на 109-ия етаж.

"Бурж Халифа" вече е използвана за площадка за скачане от самоубиец, който се хвърля от 147-ия етаж през май 2011-а. Два месеца по-рано французинът Ален Робер, известен като френския Спайдърмен, се изкатерва по външната част на кулата. През 2006 г. около 2500 работници се разбунтуват заради ниското заплащане и причиняват щети за около 1 милион долара върху строителната площадка на кулата. На 158-ия етаж на "Бурж Халифа" се намира най-високата джамия в света.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай