Скъпият долар сваля цената на житото

Скъпият долар сваля  цената на житото | StandartNews.com

16% спад спрямо миналата година отчетоха от Софийската стокова борса

Цената на житото е по-ниска с 16% спрямо миналата година. Данните са на Софийската стокова борса. На редовния брифинг на борсата, който се проведе във вторник, 30 юни, стана ясно, че реколтата е добра, има и запаси от предходни години. Основна причина за понижението на цените е промяната в курса на долара, твърди експертът Антонина Белопитова. През 2014 г. изкупната цена на зърното у нас е била 300 лв. на тон. Сега предлагането е започнало от 350 лв. на тон в Добруджа, но се очаква нивата да паднат до около 250 лв. на тон. С 6% се е понижила цената на пшеницата в САЩ, с 15% във Франция и с 16% в Германия. В ЕС прогнозите за зърнената реколта също са добри и няма сътресения на зърнения пазар. Според Белопитова значение имат прогнозите от земеделското министерство на САЩ за големи добиви пшеница в света - около 721 млн. тона. Това ще увеличи и преходните запаси.

Конкуренцията за пазара за зърно в Черноморския регион е силна

Реколтите са добри въпреки песимистичните прогнози заради руско-украинския конфликт. В България очакваната годишна реколта от зърно е около 4,5 млн. тона. Разполагаме и със запаси от 1 млн. тона пшеница. Фундаментални предпоставки за покачване на цената обаче не са налични, посочват от ССБ.

Борсовите цени се влияят основно от ситуацията в Черноморския басейн и качеството и количеството зърно там изглеждат повече от обещаващо. Това обаче не е добра новина за родните производители, смятат експертите.

Зърнопроизводителите са категорични, че свръхпроизводството на пшеница в глобален мащаб ще окаже влияние върху цените и в България. Черномоският регион ще бъде един от тези, където ще има добив на големи количества зърно, а ситуацията се усложнява още повече и от остатъците от миналата година. Тези два основни фактора ще повлияят върху цената на пшеницата в посока надолу.

Русия и Украйна са наши основни конкуренти в Черноморския басейн и от тези държави и тяхното производство се влияят цените на българското зърно. Земеделските производители в Русия очакват много добро качество на реколтата и високи добиви. Прогнозата е общото производство да достигне 57,6 млн. тона пшеница. Състоянието на зърнената реколта в Украйна също е много добро, като производството ще достигне 22,8 млн. тона, а износът - около 10,8 млн. тона. Между $170 и $189/тон (FOB) очакват експерти да е цената за износ на пшеница от Украйна и Русия през активната жътвена кампания и търговия тази година.

Според данните на земеделското министерство тази година добивът на пшеница ще бъде между 4,3 и 4,5 млн. тона. Липсата на достъп до самостоятелно експортно пристанище и организирани пратки за експорт ще принудят зърнопроизводителите да продават на диктуваните цени и заради наличните складови обеми зърно от реколта 2014.
Данните на областните дирекции по земеделие, които обследват посевите по представителни извадки, показват, че културите се развиват много добре. Анализът сочи, че

30% от посевите с пшеница и ечемик са в много добро състояние

а останалите 70% - в добро. По полетата няма болести, а вредителите са под прага на икономическата вредност, сушата не се е отразила на посевите с жито. Разбира се, ситуацията в различните региони на страната е различна. В Южна България например валежите достигнаха между 30-40 л на кв. м. Влагата на зърното в някои райони е по-висока от нормалната, което наложи допълнителни разходи за сушене и е неблагоприятен фактор за жътвата, която трябва да стартира през юли. В Добруджа новата зърнена реколта се очертава с добро качество, като очакванията са за над 400 кг./дка среден добив от пшеница. Производителите обаче тепърва ще изчисляват загубите от падналите градушки и преовлажняване в някои региони.
Ниските изкупни цени на житото неминуемо ще засегнат по-малките производители, които не могат да си позволят да оптимизират разходите, прогнозират наблюдатели на пазара.

Освен че са затънали в кредити, голяма част от земеделските кооперации работят на загуба, разходите за производство на декар са повече, отколкото печалбата, растат разходите им за торове, препарати, течни горива, техника, резервни части, амортизационни отчисления. Затова не са изключени фалити. Липсата на достатъчно приходи и оборотни средства у фермерите може да доведе и друг отрицателен ефект и да засегне пазара на земеделска земя у нас. Там стопаните са основен играч. На някои земеделски стопанства обаче се налага да разпродават ниви, за да избегнат фалита, което засилва тенденцията за натиск на цените на земята надолу, коментираха анализатори. Каква точно ще е ситуацията в търговията със земеделска земя обаче ще стане ясно към края на годината.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Тагове:
Коментирай