Заливат пазара с плодове и зеленчуци без документи
Фермери искат да продават мляко, месо, сирене, суджук и други животински продукти директно на крайните потребители. В момента обаче законът не им позволява, а наредбата, която трябва да регламентира директните доставки на храни от фермата до масата, още не е готова, макар за нея да се говори отдавна. Това каза пред "Стандарт" Бойко Синапов от Асоциацията на животновъдите. Заради липсата на правила за продажба на продукти директно от фермерите стопаните са принудени да предлагат стоката си на прекупвачи, които надуват цените двойно и тройно. Печалбата остава у тях, а за стопаните - жълти стотинки. Потребителите пък са принудени да плащат повече за стоката, отколкото, ако я купят направо от производителя, разказа Синапов. В момента има хора, които въпреки че няма регламент, купуват от фермерите. Ако обаче бъдат хванати, че продават без разрешение, стопаните ще бъдат санкционирани като нарушители, заяви Синапов.
Нелегалният внос на плодове и зеленчуци е друг сериозен проблем, с който се сблъскват родните производители. Мерките за прекратяването му, които бяха така широко анонсирани, не дават никакъв резултат, заяви Цветан Цеков от Асоциацията на земеделските производители в България. На която и борса да отидете, дори на най-голямата - в столичния квартал "Слатина", ще ви предложат да ви продадат стока без фактура, която явно е контрабанда, казва той.
ПРОИЗВОДИТЕЛИТЕ ПИТАТ
- Приоритет ли са наистина зеленчукопроизводството и овощарството? Ако е така, то нека стане ясно от действията на правителството, защото до момента по нищо не личи, че за двата сектора има специална грижа. Нека се даде повече яснота дали и кога ще се получи помощта за качествени плодове и зеленчуци.
- Десетки проекти за плодове и зеленчуци по мярка 121 на Програмата за развитие на селските райони няма да бъдат финансирани, защото средствата са изчерпани. Но ако секторът е приоритет, трябва да се намерят пари за подпомагането му и проектите да се финансират за сметка на други. Ще се случи ли това?
Цветан Цеков, член на УС на Асоциацията на земеделските производители в България
- Кога ще има правила, които да позволят на земеделските производители да продават продукцията си директно на крайни потребители?
Бойко Синапов, председател на Националната асоциация на животновъдите в България
Правят пунктове за
мляко с европари
200 пункта за събиране на мляко от малките ферми ще бъдат изградени у нас в следващите години. Станции за съхранение на суровината, отговарящи на всички изисквания на ЕС, ще има във всяка община, за да могат малките ферми да работят и да оцелеят на пазара. Това обяви в Разград зам.-министърът на земеделието Явор Гечев. Мащабният проект ще глътне 50 млн. лв. и ще се финансира с европари от Програмата за развитие на селските райони. До няколко месеца ще започне изграждането на първите два центъра в Смолян и Разград. В следващия програмен период парите от ЕС за земеделие ще се разпределят по нов начин. Няма да се плаща за глава добитък, а ще се субсидира всяко животно в зависимост от количеството и качеството на продукцията, която фермерът постига, обяви още зам.-министърът. Депутатът от БСП Татяна Буруджиева пък обяви, че ще внесе законодателни промени, които да позволят на държавата да си търси от виновните чиновници неправомерно похарчените пари, заради които страната ни търпи глоби от ЕС.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com