Седмица под знака на Туитър

Европейската централна банка понижи основната лихва до историческия минимум от 0,25%

Седмица под знака на Туитър | StandartNews.com

Петър Пешев, trader.bulltrend.bg

Динамична бе изминалата седмица за финансовите пазари. Решението на ЕЦБ да намали основната лихва и борсовият дебют на социалната мрежа Туитър бяха сред централните събития.

В сряда бе осъществено първичното публично предлагане (IPO) на социалната мрежа Туитър, при цена на акция от 26$, което оценява компанията на 18 млрд. дорара. В първия ден на търговия (четвъртък) акциите на Туитър поскъпнаха до 45$ за брой, или 25 млрд. долара за цялата компания. Ентусиазмът по позицията е много голям, като е налице и сериозен интерес на институционалните инвеститори. Компанията в момента се търгува при високи ценови съотношения, които дават сигнал, че инвеститорите имат свръх очаквания за способността й да генерира продажби и печалби. Да припомним, че и ентусиазмът при борсовия дебют на Фейсбук бе много голям. Първоначално акциите на компанията поскъпнаха рязко, но след това се сринаха с над 60%. Фейсбук започна да се възстановява едва когато компанията показа, че може да генерира експоненциално нарастващи приходи и печалби.

В четвъртък Европейската централна банка изненада пазарите и икономистите и понижи основната си лихва до нов исторически минимум от 0,25%. Интересен е фактът, че едва трима от над 70 анкетирани икономисти са предвидили понижението. Следствието от него е, че търговските банки в еврозоната могат да управляват ликвидността си по-евтино. Инфлационните очаквания са ниски, а икономиката на еврозоната изостава във възстановяването си, което позволява по-разхлабена парична политика. В резултат на решението на ЕЦБ еврото поевтиня спрямо основните валути, като в деня на решението поевтиня с от 1,35 до 1,33 долара за евро, преди да затвори при курс от малко над 1,34 долара за евро. Възстановяването на еврото след първоначалния срив се дължи и на вероятността Федералният резерв да не прекрати програмите по изкупувания на активи, а дори може да ги увеличи.

Редица европейски и американски борсови индекси регистрираха нови исторически върхове - някои в началото на седмицата, други след обявлението на решението на ЕЦБ, но в четвъртък и петък започнаха да поевтиняват. Нормално, дори здравословно е да видим корекция в цените на капиталовите ценни книжа, поскъпването на които започна да напомня формирането на ценови мании, на каквито се нагледахме много през последните 15 години.

Петролът и златото продължиха да поевтиняват през седмицата. Суровият лек петрол поевтиня до 94,3$ за барел, а златото до 1309$ за тройунция. Ниските цени на борсовите стоки ще изправят пред изпитание страните, износителки на суровини, като Русия, Казахстан, арабските страни, Австралия и др. По-ниските цени на суровините ще доведат до бюджетни дефицити и до нуждата от ограничаване на бюджетните разходи, което ще забави икономиките им, ако не ги вкара и в рецесия. От друга страна, по-ниските цени на суровините ще имат понижаващ ефект върху производствената инфлация, което е благоприятно за индустриалните държави и за глобалната икономика като цяло.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Тагове:
Коментирай