Светът на виното се променя по-бързо, отколкото си мислим. 2018-а бе изпълнена с политически сътресения, търговски войни и климатични бедствия, а това превърна някои традиционни винени дестинации в губещи, докато за други донесе дивиденти. От инвестиционна гледна точка обаче виното бе един от най-силно представящите се активи през изминалата година. По данни на лондонската винена борса /The London International Vintners Exchange/ възвръщаемостта му е по-висока от тази на акциите и облигациите.
Контрастите вероятно ще се запазят и през 2019 г., както и някои от тенденциите, които оформиха облика на пазара напоследък. Сред тях са възходът на розето, засилването на връзката между технологиите и винопроизводството и създаването на специализирани мобилни приложения.
Ето и седем промени в света на виното, които вероятно ще настъпят през 2019 г., пише Bloomberg, цитирана от Profit.bg.
1. Старото отново е на мода
Преоткриването на забравените стари лозя и "възкресяването" на традиционните сортове ще задоволи нарастващия интерес към екзотичните вина и търсенето на нещо различно от класиката. Освен това тази тенденция може да се окаже и успешен инструмент в борбата с последствията от климатичните промени.
Чили например целенасочено работи за обновяването на старите лозови масиви, някой от които са засаждани от испанските колонизатори през XVI и XVII век. Местните винопроизводители се връщат и към изпитаните технологии от миналото.
2. Инвазията на канабиса
Легализацията на марихуаната в Канада и Калифорния, която предстои и на други места, води до създаването на "хибридни" продукти между виното и зеленото растение. Канадската инвестиционна банка Canaccord Genuity прогнозира, че американският пазар на напитки с екстракт от марихуана може да достигне 600 милиона долара през следващите четири години.
Един от първите опити е на калифорнийската винарна Rebel Coast. Тяхното бяло вино Совиньон блан съдържа по 20 милиграма тетрахидроканабинол (основното психоактивно вещество в канабиса) във всяка бутилка. Тъй като в щата все още съществува забрана за смесване на алкохол и марихуана, виното на практика е безалкохолно. Това му носи и още едно предимство - в една чаша от него се съдържат само 35 килокалории, докато при конвенционалните бели вина тази стойност достига 150 килокалории.
3. "Миграция" на лозята заради климатичните промени
Някои от регионите, които в миналото бяха атрактивни за винопроизводителите, вече не са такива. В Аржентина например много от местните винарни местят насажденията си на по-висока надморска височина. Други пък се местят на север, където климатът е по-подходящ за отглеждането им. Подобни "миграции" ще стават все по-често явление през 2019 година.
Айдахо и Минесота се превръщат в привлекателни винени дестинации, а някои компании, като Pinard & Filles, се насочват дори към ледените околности на Квебек.
4. Дегустации по време на полет
За хората, които прекарват по няколко часа на 12 000 метра височина, винените удоволствия са сред малкото забавления.
Частният превозвач VistaJet е една от компаниите със специални дегустаторски програми на своите пътници, а сортовете, които се предлагат на борда на самолетите, са съобразени с влиянието на атмосферното налягане и дори състава на въздуха на голяма височина.
Със сигурност техният пример ще бъде последван и от други представители на авиационния бранш.
5. "Веганското" настъпва
Засилващият се интерес към здравословното хранене и чистите продукти превърнаха веганството в една от най-бързо развиващите се потребителски тенденции. Само в САЩ продажбите на растителни храни се увеличават с 20% през 2018 г., до 3.3 милиарда долара.
Тази ниша ще доведе и до разработката на нови продукти на винения пазар, които да са подходящи за веганите. Британската компания Majestic Wine дори поставя специални стикери върху своите бутилки, които обозначават изцяло растителния им произход. Ако си задавате въпроса защо някои традиционните червени и бели вина не отговарят на това изискване, отговорът се крие в химическите агенти, които някои винарни използват за неутрализирането на т. нар. "тежки танини" в своите продукти. Част от тях се извличат от яйчените белтъци и други протеини с животински произход. Въпреки че след ферментацията те се премахват от крайния продукт, временното им присъствие ги прави "невегански".
6. Възходът на сакето
Когато бившият главен технолог на френската винарна Дом Периньон Ришар Жофроа заяви, че следващият му проект ще е свързан с производството на саке в Япония, вече беше ясно, че това е важна тенденция.
Традиционната японска алкохолна напитка присъства в менютата на все повече елитни ресторанти извън границите на Страната на изгряващото слънце. Много сомелиери вече сериозно я възприемат като достойна алтернатива на виното.
7. Купувачите търсят лукс и високи технологии
Покупката на бутилка вино вече включва много повече от това да отидеш до магазина и да я сложиш в пазарската количка. Мобилното приложение Vivino например, дава възможност да "сканирате" бутилката, която пиете в ресторанта, да си поръчате същата, само че онлайн и тя да бъде доставена до вашия дом.
Вендинг машините за автоматични покупки на вино в малки разфасовки също са част от бъдещето. Традиционните търговски обекти пък се опитват да разнообразят преживяванията за своите клиенти и предлагат допълнителни "екстри". В лондонския Harrods например, можете да се насладите на специална "маса за аромати", както и на различни интерактивни информационни табла, свързани с виното.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com