Ню Йорк. След като наложи рекордна глоба на френския банков гигант BNP Paribas, американските власти обмислят и санкции срещу Credit Agricole, Deutsche Bank и UniCredit.
Глобите са за нарушаване на икономическите санкции на САЩ срещу Иран, Судан и други страни.
На 30 юни BNP Paribas се е споразумя да се признае за виновна в пренебрегване на санкциите за търговия със Судан, Иран и Куба и да плати 8.9 милиарда долара (6.4 милиарда евро) глоба. Това предизвика спекулации, че и други европейски банки могат да бъдат наказани, но не чак толкова тежко, коментира Ройтерс.
САЩ са се фокусирали върху разследването на доларовите операции на шепа европейски банки със страни, на които Вашингтон е наложил санкции, като Иран, Судан, Куба, Сирия и Северна Корея. Проверките, започнали през 2009 г., се отнасят до използвана от финансовите институции вратичка в закона, през която са били осъществявани трансакции на милиарди долари към сметки във въпросните страни. Законовият пропуск е затворен през 2008 г.
Разследванията се водят от няколко институции: министерствата на правосъдието и на финансите, Федералния резерв и финансовия департамент на щата Ню Йорк.
Deutsche Bank е заподозряна, че е осъществявала бизнес трансакции с юридически лица в Судан, Иран и Сирия, разкриват източници, запознати със ситуацията. Германската институция съдейства изцяло на американските одитори, като говорителят Михаел Голдън е признал пред АФП, че има шанс банката също да понесе "значителни финансови наказания или други тежки последствия". Анализатори от Credit Suisse прогнозират глоба от около 3.3 милиарда долара.
Френската Societe Generale наскоро започна вътрешно разследване и обяви, че води разговори с американската Агенция за контрол на чуждестранните активи – звеното към финансовото министерство, налагащо икономическите санкции. Конкурентът й Credit Agrocole също проверява доларовите си трансакции. И двете френски банки казват, че сътрудничат на американските власти.
Втората по големина германска банка, Commerzbank, призна през 2010 г., че доларовите й трансакции към Иран също се разследват от американските органи, но не е оценявала размера на евентуална санкция. Проверява се и дейността на германския филиал на най-голямата италианска банка UniCredit в Иран. Италианският кредитор вече е отделил 1.4 милиарда евро за потенциални съдебни разноски.
Заделянето на подобни големи суми за евентуални глоби се налага заради настояването на европейските регулатори, сред които и Европейската централна банка (ЕЦБ), банките да поддържат сериозни капиталови буфери, които да предотвратят нова финансова криза.
Рекордната глоба срещу BNP Paribas провокира страхове, че американското правосъдие се цели нарочно в европейските банки – опасения, изказани от френския президент Франсоа Оланд и от самата ЕЦБ. Европейските анализатори са на мнение, че санкциите са прекалени, тъй като европейските банки не нарушават европейските закони.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com