Москва. Русия официално влиза в Световната търговска организация и от днес е нейният 156-и член. Това стана след рекордно дълги преговори, продължили близо 19 години.
За страната това означава, че вносните мита ще паднат средно от сегашните 12% до 7%, като редица стоки, например мобилните телефони, изобщо няма да се облагат. Според експерти присъединяването към търговския клуб ще доведе до увеличаване на брутния вътрешен продукт с 3%, както и до повишаване на заплатите и доходите на потребителите. Но доколко ефективно ще се възползва страната от членството, ще зависи и от нейната привлекателност за чуждите инвеститори - проблем, който все още не е решен в Русия, предаде БНР.
Противниците на влизането в СТО са убедени, че местното производство ще пострада и страната окончателно ще стане зависима от западните монополи. Според тях известно предимство ще получат само руските компании, ориентирани към износ на своята продукция, а те са твърде малко, като изключим металургията и химическата промишленост.
През 1993 година руската страна подава молба за присъединяване към Споразумението за митата и търговията, известно с абревиатурата ГАТТ. Година по-късно молбата е препратена към Световната търговска организация. Преговорният процес започва през 1995 година, а работната група, която води преговорите, е най-голямата в историята на организацията и през миналата година включва 62 държави. Най-сложни са разговорите с Грузия, Съединените щати и Европейския съюз.
Присъединяването на Русия беше одобрено в края на 2011 година. По оценки на Световната банка, членството на страната ще добави около 3,3% към брутния й вътрешен продукт, а за десетилетие този процент може да се увеличи до 11% в резултат на положителното влияние на инвестиционния климат.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com