Румъния може да печели милиарди евро, ако интегрира ромите

Румъния може да печели милиарди евро, ако интегрира ромите | StandartNews.com

Букурещ. Румъния може да има по-силна икономика и да получава стотици милиони евро годишно в данъчни постъпления, ако успее да интегрира младото и бедно ромско малцинство, сочи проучване на Световната банка, цитирано от Ройтерс.

Правозащитни организации критикуват Румъния - дом на около 2,5 милиона роми, или около една шеста от населението на страната - че прави достатъчно за подобряването на жизнения им стандарт и перспективите за работа.

Правителството в Букурещ е поръчало изследването, за да постигне целите за намаляване на бедността, съгласувани с Европейската комисия, която е заделила средства в следващия бюджет на ЕС за по-доброто интегриране на ромите.

Ромите са най-голямото етническо малцинство в Европа. От общо изчисления им брой от 10-12 милиона около шест милиона живеят в ЕС. Въпреки че държавите от ЕС са забранили дискриминацията, много са жертви на предразсъдъци и социално изключване.

В Румъния, девет от десет живеят в тежки материални лишения, се казва в изследването. Децата под 14 години съставляват почти половината от техния брой и само една трета от ромските момчета все още ще бъдат в училище на 16, а още по-малко са момичета. Една трета от ромите, които търсят работа ще изпитат дискриминация.

Ако ромската безработица намалее, а заплатите нараснат, Румъния може да спечели от по-продуктивна икономика между 887 милиона и 2.9 милиарда евро на година - до 2 процента от БВП, и до 675 милиона евро от допълнителни данъци, пише в проучването.

Много румънски роми заминаха за западноевропейски градове след присъединяването на страната им към ЕС през 2007 г. Според полицията някои от тях са били въвлечени в дребни престъпления и просия по улиците, а антиромските настроения са станали всеобщи. Франция депортира хиляди румънски и български роми от незаконни гета, предизвиквайки критиките на ЕС.

Въпреки всичко това някои предпочитат да просят в чужбина пред това да са си у дома. "Най-малкото тук хората ми дават храна и лекарства", казва 65-годишната ромка Ана Ферариу, просеща на лондонска улица. Ферариу, която не говори английски, разказва, че е напуснала родния си град Ботошан в Източна Румъния, след като съпругът ѝ починал, а къщата ѝ била разрушена в наводнение. Тя спи в паркове и е била арестувана от полицията десетки пъти.

"Аз съм безобидна, ако хората искат да ми дадат нещо, е добре. Но ако не искат, също добре. Ако обаче умра тук, кралицата ще ме погребе, но кой ще ме погребе у дома", казва тя.

Както останалите европейски държави, Румъния има програми за ромско включване, но резултатите от тях не са ясни. Проучването на Световната банка препоръчва да бъде създаден местен капацитет за управление на проромски проекти и по-добър достъп до европейските фондове.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай