Виктор Векселберг може и да не е от най-известните бизнесмени в Русия, но за сметка това вече е най-богатият, отбелязва британският в. "Гардиън". Първото място в класацията на богаташите в Русия му присъди американската агенция Блумбърг, след като той продаде дяловете си от компанията ТНК-БП на "Роснефт".
Векселберг е един от петимата руски олигарси, които чрез концерна ААР контролираха 50% от компанията ТНK-БП. Сделката с "Роснефт" на обща стойност 28 млрд. долара бе огласена миналия понеделник, като тя донесе допълнително богатство и на Михаил Фридман, Леонард Блаватник, Герман Хан и Алексей Кузмичев.
Благодарение на сделката от миналата седмица състоянието на Векселберг достигна 18 млрд. долара, което го превърна и в 40-ия най-богат човек в света. Той изпревари със 700 млн. най-богатия до момента руснак Алишер Усманов, дължащ богатството си на инвестиции в металопреработващата индустрия и технологиите.
Покупката на "Роснефт" донесе на Михаил Фридман 1,2 млрд. долара. Така той се нареди на пето място сред най-богатите руснаци след собственика на футболния отбор "Челси" Роман Абрамович" и милиардера Алексей Мордашов, който натрупа богатство благодарение на минната и стоманодобивната промишленост, уточнява Блумбърг. Състоянието на Леонард Блаватник пък нарасна с 1,5 млрд. долара до 15,4 млрд. Така той се нареди в световната класация на 46-о място, като изпревари съоснователя на "Майкрософт" Пол Алън и основателя на "Найк" Филип Найт. Богатството на Герман Хан набъбна до 10,3 млрд. долара, а на Алексей Кузмичев - на 8 млрд. долара.
Възходът на Векселберг е забележителен. Роден е в западната част на Украйна. Има диплома за инженер и влиза в бизнеса през 1990 г., по време на агонията на Съветския съюз. Шест години по-късно оглавява "Тюмен ойл" и договаря равноправно партньорство между ТНК и "Бритиш петролиум". Съосновател е на предприятие за добив на алуминий, което впоследствие става част от гиганта "Русал".
По време на кавгите между "Бритиш петролиум" и руските богати милиардери Векселберг не се набива на очи. Атаката срещу британската компания водят Фридман и Хан. Британските мениджъри имат по-добри отношения с Векселберг и Блаватник, отколкото с останалите руски инвеститори. Векселберг се възприема като сериозен бизнесмен.
През 2008 г., по време на частна среща с американския посланик Джон Бърнс в Москва, Векселберг си позволява скромна критика към руското правителство. По думите му отговорът на Кремъл на икономическата криза не е бил адекватен. Той се оплака от бюрокрацията и от факта, че министрите не могат да вземат решения без позволение от по-горе. "Уважавам много нашите ръководители, но...", казал Векселберг на посланика, без да спомене поименно Владимир Путин. На същата среща милиардерът казва, че е наполовина американец, като добавя, че съпругата му Марина и двете му деца са американски граждани. Той се обявява за отворена комуникация между руския бизнес и Запада. Като председател на комисията по външни работи на Съюза на руските индустриалци и предприемачи той неведнъж изпраща делегации да се срещат с официални лица във Вашингтон. Въпреки това 56-годишният Векселберг знае перфектно правилата на играта в Русия, а именно, че богатите бизнесмени трябва да стоят далеч от политиката. Съдбата на Михаил Ходорковски, който макар че бе най-богатият руснак, се озова в затвора, е урок за всеки. Все пак той не се стеснява да ухажва хората по върховете. През 2004 г. Векселберг купи от семейство Форбс в Ню Йорк деветте руски императорски яйца на Фаберже. Това бе патриотичен жест, който трябваше да изрази симпатиите на бизнесмена към руската власт. По-късно яйцата бяха изложени в Кремъл.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com