Лондон. Руската компания „Росатом” окачестви като странно заявлението на българското правителство, че не желае да плаща за произведеното оборудване по проекта АЕЦ „Белене”, предаде РИА Новости. Агенцията цитира изявление на заместник-генералния директор на „Росатом” Кирил Комаров по време на конференция на Световната ядрена асоциация в Лондон.
„Изпитвам голямо уважение към нашите клиенти, но когато не ни се заплаща за това, което сме направили - а то е документирано и доказано - смятам, че се поражда една странна ситуация. А когато чета коментарите на някои български управници, че нямат намерение да плащат – това също ми звучи странно”, посочи Комаров.
Той отбеляза, че проектът за строежа на АЕЦ „Белене” съществува от 2006 година, а всички основни документи са били подписани през 2008 година, включително и документите за започване на производството на оборудването.
„И досега не сме получили от България уведомление и предложение за прекратяване на договора. Така че и сега производството на оборудването продължава. През трите години след 2009 година по-голямата част от оборудването е била физически построена и приета от клиента. Заводите не са предназначени да съхраняват толкова оборудване. Българският клиент може да реши, каквото си иска - да строи или да не строи атомни електроцентрали”, посочи още Комаров.
„Ние искаме това оборудване да бъде платено и сме готови още днес да го доставим на клиента. А какво ще прави клиентът с него – ще го сложи в музей или ще го използва в АЕЦ „Козлодуй” – си е негова работа”, добави Комаров.
Според него реакторът, който е бил направен за АЕЦ „Белене”, може да се използва за планираното изграждане на новия блок на АЕЦ „Козлодуй”. Комаров заяви, че подаването на иск срещу българската компания НЕК не е пречка за това. "Оборудването за АЕЦ „Белене” е годно за поставяне в АЕЦ „Козлодуй” при наличието на подходящ проект", обясни той.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com