София. Ниските изкупни цени на зърното натискат надолу пазара на земя и рентата, показа проверка на "Стандарт". Очаква се нивите да поевтинеят още към края на годината и началото на следващата, прогнозират експерти от агенции за недвижими имоти. Дори в момента с около 200 лв. надолу се търгува черноземът в най-плодородния край - Добруджа. На пазара излизат малки парцели между 10 и 30 декара, при това епизодично. Предлагат ги собственици, които имат спешна нужда от пари. Маломерните парцели обаче не са атрактивни за инвеститорите, които търсят големи масиви.
Докато миналата година рентите в страната бяха средно около 67 лева, тази година се очаква да не надвишат 30-40 лв. В Добруджа, където наемът за земеделска земя е най-висок, миналата година арендаторите плащаха между 75-80 лв. до 100-110 лв. за декар. Сега се очаква таванът да не надхвърли 60 лв. Спадът ще е с 30-40%, с колкото намаляват и изкупните цени на пшеница, слънчоглед и царевица, прогнозира Стилиян Стоянов - зърнопроизводител и председател на асоциацията на стопаните от Добричкия регион. В момента има износ на слънчоглед от новата реколта, но е слаба активността на сделките заради цената - около 500 лв. за тон, докато миналата година е била 900 лв. Пшеницата се изкупува за 280-290 лв. за тон, докато за реколта 2012 беше 400-420 лв., припомня производителят. Още по-драматично е положението на Софийската стокова борса, където миналата седмица имаше сделки за 240 лв. за тон. Търговията с царевица започна на ниво от 230-240 лв. за т, докато миналата година цената беше над 400 лв.
Всичко това ще удари земеделския сектор - по-дребните стопани ще фалират, други ще преминат в сивия сектор, а се очаква и раздвижване на пазара на земеделска земя, категорични са експертите. "Разходите се увеличават, защото цените на горивата растат. За втора поредна година няма национални доплащания. Отново се отложи по-ниският акциз на горивата за земеделците. Искането за въвеждане на европейската директива за обратно начисляване на ДДС ще лиши стопаните от още 20% от средствата. Негативно влияние върху сектора оказва и това, че България е малък пазар и търговците натискат цената на производителите надолу. Средно с 10 до 20% са по-високи цените на всички култури, произведени в страни от Черноморския басейн и други големи производители. Секторът има нужда от спешни и ефективни мерки", казва Стоянов.
Много земеделци са притеснени, че заради ниските изкупни цени няма да могат да обслужват кредитите си. Факт е, че голяма част от имотите, обявени за публична продан от съдия-изпълнители, са собственост на фермери, които не са успели да се справят финансово.
Стопаните са отчаяни и от липсата на стабилната икономическа и политическа среда у нас, която пречи да се направят дългосрочни прогнози на пазара. В същото време земеделието остава високо рисков сектор, който изисква сериозни инвестиции, но не гарантира добри приходи заради сериозната му зависимост от световните пазари и климата. Земеделците се опасяват, че ако няма кой да обработва земята им, тя ще стане неатрактивна за инвеститорите и цената й ще падне още.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com