Ремонтират над 1000 км пътища с пари от Брюксел

Спасяват 250 млн. лв. от ЕС с околовръстното на София

Ремонтират над 1000 км пътища с пари от Брюксел | StandartNews.com

София. Между 1000 и 2000 км шосета от първи, втори и трети клас ще бъдат ремонтирани през следващия програмен период 2014-2020 г. с пари от ЕС по ОП "Регионално развитие". След дълги преговори Брюксел е склонил да включи в програмата и пътни отсечки за обновление, но с изричното условие те да са свързани с европейските транспортни коридори.

Пътната агенция е подготвила проекти с обща дължина от близо 2000 км, като отделните отсечки са средно по 80-100 км, за да има по-голям ефект от ремонтите. За тези пътища ще бъдат отделени 12% от парите по ОПРР за следващия програмен период. Стойността на програмата обаче още не е одобрена от ЕС, като исканията на страната ни са за близо 4,5 млрд. лв. Минимумът, за който се борим за пътните проекти, е 500 млн. лв.

С толкова пари през последните 7 години са ремонтирани 900 км шосета от втори и трети клас. Това обясни шефът на управляващия орган на програмата Деница Николова по време на Комитета за наблюдение на ОПРР в Трявна. Приоритетни ще са шосетата по основните направления в страната като Гурково-Свиленград, Ябланица-Русе, стария път между София и Пловдив през Вакарел, шосето между столицата и Кюстендил, трасето от Прохода на републиката през Габрово и Трявна за Севлиево.

Близо 180 млн. лв. може да загуби страната ни в края на годината заради забавени проекти по ОПРР. За да не се случи това според Брюксел, има само един възможен сценарий - да се включи в програмата нов голям инфраструктурен проект. В най-напреднала фаза е северната скоростна тангента на София и към този проект ще се пренасочват всички спестени средства, обясни Николова.

Така могат да бъдат спасени 250 млн. лв., колкото струва надзорът, изграждането и мерките за публичност по проекта. Кои общини няма да успеят да изпълнят договорите си по програмата заради забавени проекти, ще стане ясно в края на юни. Към момента 61 договора на 51 общини, както и контракти на Министерството на образованието, МИЕТ и Агенцията за социално подпомагане имат проблеми, които могат да доведат до прекратяване.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай