"Колкото по-бедни, толкова по-болни" - във фармацевтичния бизнес тази житейска "теорема" се доказва математически. Докато световната икономика дълбае дъното вече 4 г., акулите в бранша с лекарства подават глава над водата. Но недоволстват - през 2012-а фармацевтичният пазар се е свил драматично. Напук на кризата обаче милиардите от болка се множат. През 2012-а растежът е 1,6%. Е, това е повече от два пъти по-малко, отколкото през 2011-а, когато е 4,6%, притеснени са в бранша. Как се расте в кризата? "Стандарт" надникна в централата на една от компаниите в световния Топ 20 -"Бьорингер Ингелхайм". Немският гигант е уникален с това, че вече 127 г. си остава семейна фирма и залага на иновативните медикаменти. А шефовете са категорични, че нямат никакво намерение да се листват на борсата или да влизат в бизнеса с генерици.
-------------------------------------
С 11,5% са скочили продажбите на "Бьорингер Ингелхайм" през кризисната 2012-а. 14,7 млрд. е нетният оборот за миналата година, хвалят се от компанията при годишния си отчет в централата в Ингелхайм. Да, приходите им са се стопили с 16% - от 1,476 млрд. на 1,237 млрд. Но пък са похарчали за проучвания и нова разработки с 11 на сто повече - 2,8 млрд. или 19% от спечеленото от нетни продажби. "Можем да си го позволим, защото сме независими. Оттам идва апетитът ни за риск. А и възможността ни да харчим, за да растем", обяснява Хуберт фон Баумбах, който отговаря за финансите на компанията и е член на Борда на директорите.
И зад числата с много нули и оптимистичните прогнози на 2013-а обаче прозира стагнацията на пазара - най-вече на Стария континент.
Южна Европа се оказва "черна дупка"
"Франция, Италия и Испания са болна тема, там се свиват и производства и търговия, а и вървят слухове за затваряне на фабрики. Правителствата режат разходите за здраве и все по-често "натискат" фармацевтичните гиганти да правят отстъпки с цената, признават големите в бранша. "В тези условия е много трудно да правим политика на иновации", не крие шефът на Борда на директорите на "Бьорингер Ингелхайм" проф. Андреас Барнер, който не е икономист, а учен и пряко дирижира и изследователската дейност на компанията. Пътят на всяка от революционните разработки от епруветката до аптеката отнема десетина година и гълта милиарди.
А те трудно се избиват
- особено на европейския пазар. Като цяло продажбите на компанията на Стария континент през 2012-а са се свили с 2 на сто - до 29%. Но големите успехи на "Бьорингер Ингелхайм" са в Америка, където правят 47% от продажбите си. Силни са и в Азия - особено в Япония, както и в родната Германия. А, обяснимо, най-ухажвани са китайците и руснаците - при пробив на тези гигантски пазари главоболията в Европа ще останат на заден план. Както и дрязгите с немската Агенция по лекарствата, която отказва да пусне в германските аптеки един от най-обещаващите медикаменти в портфолиото на компанията - линаглиптин. С него се лекуват болни от диабет II тип в над 40 страни. По този повод от фармацевтичния гигант натъртват, че плащат в Германия 77% от данъците, правят над 42% от инвестициите си, а реализират само 7% от продажбите си. Но въпреки разочарованието си остават "немска компания".
Зад формулата на успеха в този бизнес обаче се крие формулата на доброто хапче.
Тоталният "бестселър" на 2012-а
е революционната формула на "Бьорингер Ингелхайм" за предотвратяване на инсулт при пациенти с предсърдно мъждене. Антикоагулантът прави космически ръст на продажбите от 76 на сто. А тази година от компанията, която над 50 г. е лидер при медикаментите за астма, ХОББ, СПИН и кашлица, се готвят за нов скок. Най-сетне на пазара би трябвало да се появи медикамент за рак на белия дроб. Във финалната фаза на изпитване са и нови формули за лечение на хепатит С, диабет, тромбози и ХОББ.
Скритото оръжие обаче са медикаментите за животни. През 2012-а от компанията отварят център за разработки на лекарства за домашни любимци и селскостопански животни в Хановер. Засега най-търсени в портфолиото им са имунизациите за прасета. Доста добре се продават и лекарствата за епилепсия при кучета и за болни бъбреци при котките.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com