- Китай вече не се задоволява с внос на свинско от ЕС, държавата преговаря за изкупуване на големи свинекомплекси в Европа
- Останахме без прясно месо след затварянето на кланиците за дезинфекция заради чумата
Свинската пържола става деликатес и все по-рядко ще се появява на трапезата на много българи. Причината е нечуваното поскъпване на месото, на което сме свидетели през последната година. Такива скокове в цените на стоките имаше само по време на хиперинфлацията през 1996-97 г., коментират от Асоциацията на месопреработвателите.
В търговските вериги свинският врат е около 13 лева, а котлетът - над 11 лв. Още по-скъпо е в малките месарници, където пържолата гони 14, дори 15 лв. Само за ден цената на плешката скочи с над 60 ст. в пловдивски магазин.
От януари 2019 г. досега цената на свинското се е вдигнала средно с 60%, каза за "Стандарт" Атанас Урджанов, председател на Асоциацията на месопреработвателите. При плешката увеличението е със 70%, а при бута - с 50 на сто.
Той не се наема да прогнозира как ще се променят цените до края на тази година. Не е ясно какво ще се случи и за един месец напред, коментира Урджанов.
Преработватели са поискали още в края на ноември и
поскъпване на колбаси и деликатеси с 10-12 на сто
заради скока на суровината, която надува производствената цена. Все още се чака разрешение за това от големите търговски вериги. А забавянето носи все повече загуби на производителите на луканки и филета.
Особено тежко е положението през последната седмица - няма никакво прясно месо у нас.
От миналия петък по заповед на директора на Българската агенция за безопасност на храните /БАБХ/ проф. Паскал Желязков бяха затворени всички кланици за пълна дезинфекция. Забранено е и превозването на живи животни, за да се почистят основно и транспортните средства. Дезинфекция се извършва и на помещенията, инвентара, хладилните съоръжения. Те ще бъдат отворени отново само ако взетите проби за микроорганизми са отрицателни. Възможно е това да се случи още днес, 17 януари 2020 г.
Мярката е във връзка с Африканската чума по свинете. Засега в големите вериги месо има. Ресторантите обаче получават напоследък свинските пържоли вакуумирани, което означава, че се търси по-дълъг срок на годност.
Нова вълна на свинската чума
След известно затишие и успокоение от страна на животновъдите, че вирусът на АЧС не е толкова активен през зимата, заразата порази два индустриални свинекомплекса още в първите дни на януари.
На 3 януари вирусът бе открит във ферма "Тетрахиб" АД в шуменското село Никола Козлево, където се отглеждат 24 500 прасета. На 8 януари заразата бе потвърдена и във варненското с. Брестак, община Вълчи дол, с 39 656 животни - 5000 свине майки и нерези и 35 000 малки прасенца. И двата свинекомплекса са собственост на големия преработвател "Бони оборот". Чумата, която може да е проникнала чрез гризачи или пък чрез фураж, се е пренесла от едната ферма в другата при преместване на животни за угояване.
Голяма трагедия, голям удар за производителя, коментират от бранша. Загубите само на "Тетрахиб" ще са над 10 млн. лева. Още по-големи ще са тези в Брестак. А предприятията ще останат затворени с месеци.
На 8 януари бяха регистрирани още три огнища на смъртоносния вирус - в обект за отглеждане на 125 прасета от рядката порода източнобалканска свиня в с. Веселиново, Шуменско, във фамилна ферма в село Гергини, Габровско с 29 прасета и в лично стопанство тип "заден двор в сливенското село Боров дол. Така още близо 65 000 животни ще бъдат прибавени към сметката на умъртвените заради АЧС близо 200 000 животни у нас.
Преди чумата българското свинско е било около 50% на пазара у нас. Сега делът му се е свил на около 35%, т.е. задоволява около една трета от нуждите на страната ни, коментира д-р Полина Хаджистоева, председател на Асоциацията на свиневъдите, пред БНР.
По думите й, в началото на 2019-а цената на килограм живо месо е била около 2,20-2,50 лв. за килограм, а в момента се търгува на 4 лв. Трупното е около 6,70 лв., според хора от бранша.
Китайският консуматор
Скъпо е в европейските страни, откъдето пазаруват родните преработватели. "Не само скъпо, но е и малко, защото всичко заминава за Китай", посочи Атанас Урджанов.
Поднебесната империя, която е най-големият консуматор на свинско месо, е и сред най-ударените от АЧС. Там се отглеждаха 550 милиона прасета. За броя на избитите няма официална информация, като цифрата варира между 200 и 350 млн. животни. За сравнение, цялото поголовие в ЕС е от 260 милиона.
"Най-големият френски производител на свинско изобщо не разфасова - реже прасето на третинки, опакова го и го праща директно за Китай", обясни Урджанов.
Но Китай вече не се задоволява само с вноса на свинско от ЕС. Китайската държава води преговори да закупи най-големите европейски комплекси за свиневъдство, каза Кирил Вътев от Асоциацията на месопреработвателите пред Нова тв.
"Китайците добиха навик да консумират свинско месо, което превърна потреблението там в два пъти по-високо отколкото целия останал свят. Дефицитът е много голям, а китайските търговци поръчват по 1000-2000 контейнера с месо, всеки тежащ 20 тона, от европейски свинеферми", обясни Вътев.
Той също отказа да направи прогноза за ценатана свинското, защото не се знае колко ще се задълбочи кризата в Китай. Като интересен Вътев определи факта, че в държави като Германия, Холандия, Дания и Испания няма чума по прасетата. И посочи, че мерките за биосигурност в тези страни са на изключително високо ниво.
За да влезеш в свинеферма в Дания,
трябва да си екипиран като космонавт
каза още Вътев.
Тенденцията за поскъпване на свинското заради АЧС ще продължи и през 2020 г., прогнозират от Института по аграрна икономика (САРА). Засиленото търсене от Китай ще увеличава европейския износ, докато ръстът в не толкова гъвкавото производство ще бъде недостатъчен за запазване нивото на предлагането за вътрешния пазар и съответно ще оскъпи суровината. Търсенето на заместители от потребителите ще продължи да бута нагоре и цените на останалите видове месо, като пилешко, говеждо, агнешко, прогнозират от САРА.
Добри новини за птицевъдите
Производители вече съобщават за повишаване на цената на пилешкото месо, която обичайно намалява през зимата. Изкупната цена е скочила от 3 лева на 3,20 лв., съобщи птицевъдът Иван Калчев за Агри.БГ.
По прогнози на Центъра за икономически изследвания в селското стопанство средната цена на пилешко кланичното тегло през януари 2020 г. трябваше да бъде около 2,85 лв./кг, след като декемврийската беше 2,90 лв./кг.
Картината обаче се оказа различна.
В данните на МЗХГ за пилешкото месо, цените на дребно не се променят забележимо през последните две седмици. Но в началото на търговската верига, при изкупуването на продукцията, вече се забелязва поскъпване от около 7%.
Според Иван Калчев, за това са повлияли птичият грип, който удари голяма ферма в Полша. Полско месо, заразено със салмонела, пък бе открито и иззето и у нас, което наложи ограничаване на вноса му и засилен контрол от страна на БАБХ. Това дава предимство на българското производство.
В същото време заради АЧС много потребители предпочитат да купуват пилешко вместо свинско, което увеличава търсенето.
През лятото, когато бе пикът на чумата у нас, имаше до 30% отлив в потреблението на свинско. Въпреки обясненията на власти и ветеринари, че вирусът не е опасен за хората и се унищожава при температура над 80 градуса, хората се въздържаха да купуват това месо. Пък и лятото традиционно то се консумира по-малко.
С настъпването на есенните и зимните месеци търсенето нарасна, но заедно с него - и цените. Което също ще се окаже фактор, който ще възпира мнозина от покупките. И ще ги накара да посегнат към пилешкото.
Според Организацията на ООН за продоволствие и земеделие (FAO),
световното производство на месо през 2019 г. намалява
за първи път от 20 г. насам.
Основната причина за това е епидемията от АЧС, която е засегнала значително не само Китай, но и други азиатски страни - Филипините, Виетнам, Камбоджа, Лаос, Северна и Южна Корея.
Очаква се една четвърт от свинете по света да загинат от болестта или да бъдат евтаназирани, според Световната организация за здравето на животните /OIE/.
А какво ще стане, ако свинското по-рядко присъства на трапезата ни? Естествено, това ще бъде компенсирано от пилешкото. Вече се наблюдава нарастване на популацията на домашни птици в Аржентина, Бразилия, Европейския съюз и САЩ.
Със сигурност увеличение на пернатите ще има и в България.
Очаква се някои свиневъди също да се преориентират към птицевъдство и да инвестират в преустройството на бизнеса си, за да могат да оцелеят. Още повече, че заради въведените строги мерки за биосигурност заради АЧС, стопанствата с избити животни няма да могат да се възстановят скоро и да заработят отново.
Вече все по-често у нас се срещат обяви за продажби на свинеферми. Сред предимствата е те да не са заразени с АЧС. Но дори и чумата не винаги се оказва пречка за сделки - както се случи в първия пламнал с АЧС индустриален свинекомплекс у нас - в русенското село Николово. Макар че животните там бяха евтаназирани, през август 2019 г. дружеството се сдоби с нов собственик - софийския производител на фуражи "Вианд" ЕАД. Купувачът обяви големи планове за следващите три години, които включват възстановяване на производството и увеличаване броя на животните за угояване.
Който има пари и може да чака - със сигурност ще спечели.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com