Българската икономика ще се свие с около 4-5%. Това е прогнозата, около която се обединиха повечето финансови институции. Потвърждение в интервю за БНТ изрази и Петър Ганев от Института за пазарна икономика.
Той акцентира на три основни извода от прогнозите. Факт е, че не е толкова тежко, колкото се очакваше през май и юни, когато бяхме затворени. Второ - догодина няма да наваксаме всичко, на практика догонването ще стане може би към средата на 2022 г. И трето - това са прогнози на база, ако няма нова карантина и тежки ограничения на стопанската активност. Ако има такъв вариант, тогава вече всички тези прогнози за следващата година, се разпадат, обясни икономистът.
В исторически план, в момента нашият пазар на труда стои добре, смята икономистът. По думите му, проблемът е за хора, които вече са минали през бюрата по труда и обезщетението им изтича, и бъдат ударени от втора вълна, тъй като вече са изчерпали този механизъм.
Голямата тема е колко ще бъде дефицитът за следващата година и в каква степен той е смислен, тоест политиките, които борят коронавируса или имат други цели, и в каква степен е раздуването на разходи, обясни Ганев.
В момента кесията е по-развързана и това е притеснително, допълни той. Ако попаднем във вариант нова карантина и раздуване на харчовете, тогава може да се стигне до голям проблем с дефицита, смята икономистът.
Към момента базовият сценарий със сигурност изглежда по-положителен, отколкото много икономисти си представяха, категоричен е експертът.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com