Продават "Химко" за 29 млн. лева

БЕХ анализира дали да възстанови производството в завода

Продават "Химко" за 29 млн. лева | StandartNews.com

София. "Химко" е на тезгяха. Синдикът на обявения в несъстоятелност торов завод Росица Томова поиска разпродажба на активите му. По силата на решение на Врачанския окръжен съд търгът е насрочен за 19 март, а началната цена е близо 29 млн. лв. Това е най-актуалната оценка, която драстично се разминава с тази от 149 млн. лв., обявена в последния финансов отчет преди три години. Търгът ще се проведе с тайно наддаване. Обявени за продан са всички земи, сгради, инженерни и основни производствени съоръжения, оборудване, материални активи и транспортни средства. Торовият завод преустанови работа в началото на века след натрупани огромни задължения. В момента най-големите му кредитори са "Булгаргаз" и НЕК.


Местните жители се надяват с продажбата на активите да се сложи началото на рестарта на бившия торов завод. По предварителни изчисления работата на завода може да се възстанови до 1/4 от предишния си капацитет. Това означава 170 хил. тона карбамид и 105 хил. това амоняк годишно. През януари министърът на икономиката Драгомир Стойнев заяви, че "Химко" - Враца отново ще стане държавно предприятие, като целта е заводът да заработи възможно най-бързо, а след това може да бъде препродаден. Тогава беше обявено, че евентуалната сума, която може да бъде дадена за рестарта на "Химко", е около 50 млн. лв.


Държавата води преговори и за покупката на затъналото в дългове "Ремотекс - Раднево".


В момента Българският енергиен холдинг (БЕХ) е в процес на технически и икономически анализ относно възможностите и целесъобразността на възстановяване производствената дейност на "Химко", заявиха за "Стандарт" от икономическото министерство. В тази връзка засега от ведомството не уточняват дали БЕХ или някое дъщерно дружество ще участват в търга за завода, като допълват, че процедурата е открита и може да участва всеки. Според управляващите към "Химко" има инвеститорски интерес, като най-вероятно купувач ще бъде този, който успее да осигури доставката на евтин газ за производството на карбамид.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай