Приватизират товарното БДЖ до година, ако се яви качествен инвеститор. Това обяви в интервю за БНР зам. транспортният министър Антон Гинев.
Предложената от транспортното министерство приватизация на "БДЖ-Товарни превози" има за цел цялостно да бъде оздравен железопътният транспорт, а държавата да концентрира усилията си върху развитието на пътническите превози, обясни Гинев. Той припомни, че министерството е изпратило до Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол решението си за обявяване на процедурата за раздържавяване на предприятието. От 2002 г. пазарът на товарни превози е либерализиран. Има около 10 частни превозвачи и са подадени документи за лицензиране на нови, допълни още зам.-министърът.
38-те влака спират да се движат от днес, тъй като са намалени с около 23% средствата по договора за задължителна обществена услуга между държавата и "БДЖ-Пътнически превози". "Колегите от БДЖ трябва да намерят начин коя е формулата за свиване на разходите на БДЖ с 40 млн. лв.", разясни Гинев. При вземането на това решение сме съобразили, че не допускаме нито едно населено място да остане без железопътен превоз. Спрените влакове са най-ниско ефективните в системата за момента, а именно приходите от тяхната работа са пренебрежимо малки, уточни още зам.-министърът. Междувременно изпълнителният директор на "БДЖ Холдинг" ЕАД Владимир Владимиров заяви пред Нова телевизия, че в началото на февруари ще бъдат спрени още 90 влака или ще има променени маршрути. Той допълни, че се планират съкращения на максимум 1500 служители, като първо ще бъдат освободени пенсионерите и наетите с временни договори.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com