Шофьорите от южната ни съседка са най-големите нарушители по нашите пътища
Прекратяването на рекета на турските власти срещу българските автомобилни превозвачи. Това ще бъде основна тема на преговорите по време на насрочената за 12 и 13 май в София среща между ръководствата на българската ИА "Автомобилна администрация (ИААА) и Генерална дирекция "Автомобилен транспорт" към Министерството на транспорта, морските въпроси и комуникациите на Турция, научи "Стандарт".
Повече от две години продължава задържането на наши камиони на турската граница. Това заяви и Миролюб Столарски, председател на Българската асоциация на сдруженията в автомобилния транспорт (БАСАТ). Родните фирми за международен автомобилен превоз на товари търпят огромни загуби заради ограничения, налагани им от турските власти. На турска територия се допускат само камиони с до 500 л гориво. Това принуждава тези, които правят курсове до Мала Азия, да зареждат в Турция, където дизелът е доста по-скъп. В същото време всеки турски камион влиза у нас с неограничено количество гориво.
Продължава и необоснованото задържане на нашите камиони с часове и дни на турската граница заради измислени времеви ограничения за превоз между Турция и страни от ЕС. Създавайки проблеми на нашите превозвачи турските власти изкуствено източват дадените ни от тях разрешителни, с което ограничават достъпа до собствения си пазар. Турция бави съгласуването на новата двустранна спогодба, като и сега взаимоотношенията се регулират от Спогодбата за международни превози на пътници и стоки по шосе, подписана на 16 април 1977 г.
С масови нарушения на турските превозвачи се сблъскват всеки ден инспекторите от ИААА. Най-често турските водачи нарушават времето за междудневни и междуседмични почивки, с което представляват заплаха за безопасността на движението по нашите пътища. Турските шофьори масово не предоставят за проверка тахошайбите, тъй като в тях явно се крият нарушения на режима за работа и почивка. Засичани са доста турски камиони, които преминават България транзит без разрешителни. Не са редки и случаите, когато турските камиони не спират на стоп-палка. Голям е броят на неизправните турски камиони, най-често с напукани спирачни дискове, разкъсани гуми и т.н., твърдят от ИААА.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com