Правят инкубатор за наука и бизнес идеи

На площ от 300 дка край паркови площи, алеи и спортни площадки ще се издигнат няколко сгради

Правят инкубатор за наука и бизнес идеи | StandartNews.com

"София тех парк" ще бъде готов до края на годината

Предоставят безплатни счетоводни и правни услуги на прохождащи предприемачи

На бившите военни терени известни като "4-ти км" в столицата кипи бурно строителство. Поне 5 строителни бригади работят по изграждането на "София тех парк" - единствения по рода си научно-технологичен парк в България. На площ от около 300 дка край паркови площи, алеи, спортни площадки и паркинги ще се издигнат няколко сгради, които ще подслонят стартиращи иновативни компании, приложно-изследователски лаборатории, дискусионни и лекционни форуми и зали за демонстрации на нови технологии.

Държавното дружество "София тех парк" беше учредено през 2012 г., а негов принципал е Министерството на икономиката. Реалното строителство започна в средата на 2014 г. и се очаква да бъде завършено до края на тази година. Това е и крайният срок за усвояване на близо 50 млн. евро безвъзмездна помощ, получена по ОП "Конкурентоспособност".

"Всъщност проектът "София тех парк" не приключва, а започва в края на 2015 г.", казва Елица Панайотова, изпълнителен директор на дружеството. С построяването на сградите и тяхното оборудване се дава старт на реалното съществуване на научно-технологичния парк.

През втората половина на годината трябва да бъдат подбрани и сключени договорите с фирмите, които ще отворят своите офиси в един от обектите на тех парка - Бизнес инкубатора. "Идеята е той да стане хъб за стартиращи компании, както и за фондове и организации, готови да финансират и подпомогнат идеите им", разясни Филип Кирев, началник на кабинета на министъра на икономиката Божидар Лукарски и член на борда на директорите на "София тех парк". Наемите в Бизнес инкубатора ще бъдат съществено по-ниски от пазарните нива, но и подборът ще бъде много прецизен кой да се настани там. Това ще са стартъпи с иновативни бизнес идеи в следните икономически сектори - компютърни науки, биотехнологии и енергиен сектор. Защо тези три? Защото те са като хоризонтален интегратор на бизнес дейности от всички икономически сектори, обяснява Филип Кирев. Вече и земеделие не можеш да правиш без компютърни технологии, допълва той. Този бизнес инкубатор няма да е като многобройните други разкривани без особена ефективност в страната, посочва Кирев. Целта сега е специално насърчаване на иновативните сфери, а не абсолютно всички сфери на индустрията и бизнеса, допълва той. Предстои да се обяви обществена поръчка за организацията, която да изработи критериите по подбора и самата селекция на фирмите, които ще влязат в Бизнес инкубатора. Този оператор ще менажира инкубатора.
Бизнес инкубаторът, който ще бъде на разгъната площ от около 9000 кв. метра на 4 етажа, обаче няма да осигурява традиционните офиси. По-скоро това са големи споделени пространства, които може да включват ползването на едно или няколко бюра, разбира се, с всички съпътстващи комуникационни услуги, обясни Елица Панайотова. Целият първи етаж ще бъде с общи публични пространства, голямо фоайе с различни зони за срещи и разговори, тенис на маса и други забавления. Това е предприемаческата тенденция навсякъде по света - предоставяне на креативна среда от себеподобни, особено за иновативни компании, създадени от хипстъри и млади хора, казва Панайотова. За почасово наемане са на разположение и множество мултифункционални зали, както и електронна библиотека. От една страна, така стартиращите компании имат много по-ниски разходи от наемането на класически офиси. От друга - това е начин да се оптимизира пространството. На всеки етаж ще има обособени кухненски боксове, където може да се приготвят топли напитки и леки закуски. Особено ценно улеснение за прохождащите предприемачи ще са безплатните счетоводни, правни и маркетингови услуги, които ще се предоставят в Бизнес инкубатора.

В сградата ще има и нещо като хостел за предприемачите, които не са от София и дори от страната. Той ще се ползва и от гостуващи лектори или учени, които работят в лабораториите.

Намерение да се настанят в Бизнес инкубатора вече са заявили двата сийд (seed) фонда LAUNCHub и Еleven, специализирани в предоставяне на първоначално финансиране. Интерес са проявили и предприемаческите организации Start It Smart и Start UP Fondation, както и Джуниър Ачийвмънт. Има интерес от различни компании от цял свят, заяви Кирев. В Бизнес инкубатора ще се привлекат компании, които се появяват на базата на нови продукти и технологии, като ролята на държавата е да ги подпомогне с инфраструктурата.

Интерактивен музей за забавление на децата

Непосредствено до Бизнес инкубатора се строи интерактивен детски музей. Достъпът до него ще бъде през специален пешеходен мост, който ще минава над Цариградско шосе. В тази част на парка ще има нови спирки на градския транспорт.
Музеят всъщност ще бъде насочен към деца в ученическа възраст. По интерактивен начин те ще се запознават с различни науки и технологични открития. Ще слушат занимателни лекции с демонстрации и ще бъдат възпитавани в предприемачески дух. Все още се изчиства концепцията за този музей, но вече има хора от бизнеса, готови да се включат с идеи и финансиране.

Създават място за форуми и лекции

Зала за над 1000 души ще бъде арена за всякакви събития и лекции на тема "Технологии и иновации". Там ще се популяризират темите, по които учените ще работят в лабораториите заедно с компаниите. В подобна среда и при концентрация на хора с разнороден опит и знания се очаква да се раждат новите идеи, технологии и бизнеси.
В парка се изграждат и няколко спортни площадки - четири тенис корта, игрище за минифутбол и игрище за волейбол и баскетбол.

12 лаборатории ще тестват проектите

Лабораторният комплекс е най-голямата сграда в "София тех парк". В нея ще се помещават 12 лаборатории с най-съвременно оборудване, в които учени от няколко университета ще работят включително и по проекти, зададени от бизнеса. "София тех парк" вече е подписал със Софийския университет, Техническия университет в София, Медицинския университет и БАН меморандум, който до края на годината ще прерасне в консорциум, в който участието на държавата ще е със сградите и оборудването, а на университетите - със специалистите. Идеята е на едно място да се съберат изследователи с разнообразен опит и знания и възможно най-доброто на пазара оборудване за приложна наука в определени ниши с потенциал за развитие. Това е много по-добро решение от това всеки университет или фирма сами да си оборудват лаборатория и да я поддържат, каза Елица Панайотова, изпълнителен директор на дружеството. Предложения в кои направления да са лабораториите в "София тех парк" са събрани от самите университети. След това Министерството на икономиката е сформирало научно-експертен съвет с различни учени и представители на бизнеса, които са селектирали лабораториите според актуалността на тяхната проблематика и пресечна точка на интересите на учените и бизнеса. Едната от лабораториите например ще бъде по киберсигурност. Тя ще изглежда като компютърна зала, в която ще се изработват и тестват системи и софтуер, свързан с интернет сигурността и защитата на данни и информационния обмен - нещо, от което всяка компания има нужда, защото вече почти всичко се случва онлайн. В друга лаборатория ще се работи по 3D прототипиране. В нея ще се разработват прототипи на нови продукти, преди да се започне масовото им производство. Подобна роля ще играе и лабораторията по виртуална реалност. Ще има още лаборатории за оценка на биологична активност и токсичност, за разработване на фармацевтични форми и in silico дизайн, за екстракции на природни продукти и синтез на биоактивни съединения, както и за високопроизводителни изчисления. Ще има микро нано лаб, лаборатория за биоинформатика "БиоИнфоТех", "Интелигентни комуникационни инфраструктури, "Изкуствен интелект и CAD системи". Във всички тях предприемачите ще могат да тестват това, по което работят учените, и така да откриват нови приложения.

Частни инвеститори строят свои сгради

Целта на научно-технологичния парк е да привлича иновативни компании включително и от чужбина. Това ще бъде процес, свързан с много инвестиции, който отнема 10-20 години, казва Елица Панайотова, изпълнителен директор на "София тех парк". Немалка част от свободните площи в парка са предвидени за терени за бъдещи технологични центрове на частни инвеститори. Първият такъв, който вече строи своята сграда, е компанията "Уолтопия", която произвежда стени за катерене. Инвеститорът обещава да издигне една от най-атрактивните сгради в София. В нея ще има изследователски център и активити център с разнообразни спортни зони. "В момента водим преговори с още 5 компании, които искат да влязат със собствени сгради", казва Елица Панайотова. Те са от ИКТ сектора и от автомобилната индустрия. Ръководството на парка ще подготви и проекти за ново финансиране по ОП "Иновации и конкурентоспособност". Те ще са насочени към развитие на научноизследователската дейност - за нови лаборатории и конкретни разработки.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай