По-ниски субсидии за нови работни места

По-ниски субсидии за нови работни места | StandartNews.com

Фирмите ще доплащат заплатата и осигуровките на наетите

Държавата ще ореже субсидиите за разкриване на нови работни места от фирми от частния сектор. През тази година националният план за заетост, който се финансира със 73 млн. лв. от бюджета, ще покрива само 300 лв. месечно възнаграждение с дължимата осигуровка. Ако наетият е висшист - държавата ще субсидира само 380 лв. месечна заплата. Останалата част от заплатата до размера на минималната за страната (360 лв. в момента и 380 лв. от 1 юли), или до размера на минималния осигурителен праг за съответната професия, ще се поемат от работодателя, ако той е от частния сектор.

Намалението на субсидията от бюджета за разкриване на нови работни места е заради увеличената минимална заплата от началото на тази година при запазване на държавните средства за насърчаване на заетостта на нивото от последните две години - 73 млн. лв. Идеята е повече безработни да получат подкрепа, а частният работодател да бъде по-ангажиран по обучението и задържането на новите работници. Разчетената сума ще помогне на 2877 безработни да бъдат наети в части фирми, което се очаква да започне в края на март. За близо 200 наети по същата мярка през миналата година, които продължават трудовата си заетост и през 2015 г., няма да има промяна. За тях работодателите ще продължат да получават 100% субсидия.

Орязването на субсидията обаче ще засегне само работодатели от частния сектор. Когато работодатели са кметове, областни управители, министерства и държавни ведомства, субсидията ще покрива цялата заплата. Например, през тази година са заделени средства за намиране на работа на 850 дълготрайно безработни българи, които ще получават минималното месечно възнаграждение от 360 лв. плюс осигуровките.

Увеличава се трудовото възнаграждение на включените младежи в програмата "Старт в кариерата" - от 400 на 430 лв. По нея 1124 млади хора, наскоро завършили университет, ще карат 9-месечни стажове в министерства, агенции, общини и областни управи. Те вече са подбрани, след като кандидатстваха за обявените позиции още през лятото. Наемането им започва до месец, а през есента на 2015 г. ще има ново кандидатстване.

През тази година финансиране ще получат и 285 регионални програми в почти всички български общини. Те ще осигурят заетост, която се търси в съответния регион, на 2800 безработни, като част от тях ще преминат през обучение за придобиване на професия.

Нова програма за тази година е "Клио". По нея 212 безработни ще бъдат наети на обекти от сферата на културния туризъм. Преди това те ще бъдат обучени за реставратори, екскурзоводи, строители, туристически аниматори. Заявка за наемане на такава работна ръка са подали общини по проекти "Самуилова крепост", архитектурните резервати в Сандански и Мелник, Царевец, Крепостите Баба Вида, Белоградчик, Перперикон, Асенова крепост, Старинния Пловдив, Тракийските гробници, Плиска, Мадара и Преслав.

Паралелно с държавното подпомагане тази година стартира новата Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси", където възможностите за наемане на работна ръка са много по-широки. До месец социалното министерство ще обяви схемите, по които ще започне да приема заявки от работодателите.

Асистенти за инвалиди с доходи под 325 лева

Нови условия за участие в програмата "Асистенти за хора с увреждания" ще има от тази година. За инвалидите, които искат да получат асистент, се въвежда подоходен критерий - доходът на член от тяхното семейство не трябва да надвишава 325 лв. на месец. "Искаме да въведем по-голяма справедливост при ползването на тази услуга и тя да е достъпна за най-нуждаещите се", обясниха от социалното министерство. За целта на всеки човек с увреждане ще се прави социална оценка, за да се прецени дали трябва да бъде подпомогнат. Програмата "Асистенти за хора с увреждания" е най-мащабната в националния план за заетост - бюджетът й е 8,8 млн. лв., с които 2007 инвалиди ще получат личен асистент, който ще се грижи за тях 5 часа дневно. Назначенията започват от тази седмица.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай