Половин България с нови данъци

Кметове закърпват бюджетите си с нови такси и глоби

Половин България с нови данъци | StandartNews.com

Нови по-високи данъци ще сурвакат половин България. Във всяка трета община у нас местните данъци и такси ще бъдат променени, показа проверка на "Стандарт". Налозите за домовете, офисите, колите и таксата за боклук почти не бяха пипани през 2011 г. заради кметските избори. Тогава нито един градоначалник не посмя да пипне налозите. Сега обаче кметовете са приготвили сурвачката. Най-голямо идната година увеличение на местните данъци и такси ще има в Пловдив. С около 200 лв. повече ще плаща средностатистическо домакинство под тепетата. Причината е, че три от местните данъци ще бъдат увеличени - данък сгради, такса смет и такса за автомобилите. Налогът за жилищата ще нарасне с 10 процента след последното му увеличение през 2008 г. Такса смет пък скача от 1.2 на 1.5 промила. За фирмите в общината обаче има намаление - промилите вече не са 5.5 върху данъчната оценка на имота, а 5.3. В зависимост от класата на автомобила пловдивчани ще бъдат облагани с 15 до 40 процента повече. От увеличението на тези три налога през 2013 г. в общинската хазна ще влязат 6,5 млн. лв. повече. Половината от този ръст ще дойде от по-високия данък за колите.

Ямболци също ще плащат повече за такса смет. От 1.99 промила в момента през 2013 г. налогът за жилищните сгради става 2.46 промила. За фирмите увеличението е от 3.63 на 4.04 промила.

В община Добрич също скача такса смет - промилът бе вдигнат от 2 на 3.5 промила. Между 20 и 30 лв. повече ще плащат за събирането на битовите отпадъци догодина и жителите в Балчик. В крайморския град са завишили и туристическия данък с 50%. Така за легло в квартира той вече ще е 0.30 лв. вместо 0.20 лв. За най-високата категория "5 звезди" ще се плаща 0.90 лв. на легло. От 2013 г. община Балчик е разделена на две зони за патентния данък - първа и втора. Целта е да подпомогнем дребните и средните бизнесмени", казва кметът Николай Ангелов.

С ръка, подадена към бизнеса, е и промяната в такса смет на територията на община Каварна. "Направихме вътрешно преразпределение, завишихме с 0,7% таксата за жилищни имоти, а с толкова намалихме таксата за бизнеса", каза кметът Цонко Цонев. Причината е, че има много закупени парцели от бизнеса, в които обаче в момента няма никаква дейност и те стоят празни, не генерират отпадъци, а бизнесът плаща налога.

Плевен пък вдигат налога върху нежилищните имоти на фирмите. Така той се увеличи почти двойно - от 2 на 3.9 промила. За компенсация пада ставката за такса битови отпадъци на фирмите от 2.1 на 2.9 промила.

Kъм 100 са по-малките общини, които също променят налозите си. Целта е да влязат повече пари в местната хазна, тъй като почти никъде средствата не стигат дори за планираните основни ремонти на шосета, обществени сгради и довършване на вече започнати от общината проекти.

За идната година кметовете решиха да заложат и на нови или по-високи такси и глоби, които също да пълнят хазните им. До 3000 лв. ще е санкцията например за пловдивчани, които употребяват алкохол в паркове, градини и други обществени места. Това е регламентирано с промяна в Наредбата за обществения ред, която гласуваха след бурни дебати пловдивските съветници. До 800 лева е санкцията за вдигане на шум, а до 5 бона за сватбари, които празнуват на открито. Същото ще е и наказанието за употребата на пиратки и оръжия и хвърлянето на запалена цигара в контейнер. Общината под тепетата очаква и повече приходи от наеми от Спортния тотализатор. Тото пунктовете плащат в момента символичните 70 ст. на квадратен метър месечно. От догодина те скачат на 10 лв. на квадрат. Парите ще отиват за поддръжка на спорта в Пловдив. Във Варна пък ще въвеждат нови такси като например "люлка", "детска площадка" и "пързалка". Става дума за такси, които собственици на заведения с тротоарно право ще плащат. Те ще дават на общината допълнително средства за това, че използват тротоарите, за да поставят люлки до масите си, както и да заграждат част от общите пространства за детски площадки.

Софиянци плащат от компютъра

Софиянци ще може да плащат местните си данъци и такси за 2013 г. от компютъра. До дни платформата за електронно превеждане на парите ще бъде готова. Достатъчно е да се влезе в сайта на Столична община, където може да се видят всички задължения и да се платят с дебитна карта. До април 2013 г. всички 24 района на София ще бъдат свързани в обща база данни, така че налозите да се плащат от всяка общинска служба, а не само от тази по местоживеене.

Амнистия за доброволците

Коледен подарък получиха спасителите у нас. Всички доброволци, които са помагали при гасенето на пожарите, възстановяването на Перник след труса и разчистването на с. Бисер след наводнението, няма да плащат местни данъци и такси. Кметовете ще опростят налозите, като за рамка ще използват новия закон за доброволческия труд, който бе приет наскоро от кабинета. Предстои обаче след Нова година да получи одобрението и на депутатите.

Въпреки че още не е гласуван, община Кюстендил даде пълна амнистия за местните налози на спасителите аматьори. Хората, които се включиха в доброволческия отряд под Хисарлъка, няма да плащат такса смет. Те ще ползват напълно безплатно и всички услуги на общината, без да вадят пари на касите за обслужването. Дори децата им ще ходят на ясла и забавачка напълно безплатно. Тези, които имат бебета пък, ще ползват детската кухня също безвъзмездно. Единственият налог, който остава за доброволците, е данъкът върху имотите.

Екстрите на практика целят да се привлекат доброволци в отрядите, които да помагат на полицията, Гражданска защита и пожарната при бедствия. Става дума за хора, които вече са участвали с спасителни операции. За помощ в критични ситуации в момента на общината са нужни 40 души, а само 10 бяха подали молби в първите седмици от кампанията за попълване на състава. След оповестяването на отменените налози мераклиите са много повече. Липсата на желаещи е странна, защото доброволците съвсем няма да помагат на Гражданска защита и кметствата безплатно. На всеки от тях ще се плаща на ден 200% от надницата на минималната за страната заплата, а времето за акции им се смята като трудов стаж. Отделно от това на ръка получават по 400 лева на всеки две години за екипировка и предпазни средства.

Само в Сливен плащат по-малко

Сливенци ще плащат по-малко местни данъци през 2013 година. Решението е на мнозинството от общинските съветници, които го взеха въпреки съпротивата на общинската администрация. И до сега местните данъци в общината бяха едни от най-ниските в страната. Гражданите плащаха 0,9 промила такса смет. Тази такса остана същата. Фирмите в Сливен плащаха 1,4 промила такса смет. Съветниците решиха през 2013 година промилите да станат 1,2. До сега гражданите плащаха по 1,9 промила данък сгради. Съветниците решиха от Нова година данъкът да падне на 1,3 промила. Намален бе и данък сгради за юридическите лица - от 1,6 на 1,3 промила.

За първи път се дават преференции за инвеститори в общината. Инвеститор, който докаже поне 300 хиляди лева инвестиция и открие 20 работни места, от 2013 година се освобождава от плащане на такса смет за 5 години.

Съд върна високи местни налози

Два общински налога, гласувани в Разград в началото на 2012 г., бяха отменени от съда. В навечерието на Коледа, когато кметството обяви, че иска повишаване с 0,2 промила на таксата за смет, Административният съд излезе с решение, че определените в началото на годината 2,7 промила са незаконни. Магистратите се произнесоха след жалба на бивш общински съветник - местния бизнесмен Божинел Христов. Мотивът за отмяната на налога е, че не е обявена методиката, по която тя се изчислява.  Пак в съда падна и таксата за забавачка за 6-годишните. Тя бе атакувана от родители. Затова от следващата година общината в Разград няма да иска пари от семействата, когато децата им посещават предучилищните групи. Предучилищната подготовка е част от държавния образователен стандарт и обучението там трябва да е безплатно, съгласиха се общинарите. За да компенсира намалелите приходи, общината обяви, че иска затварянето на две селски забавачки.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай