По-често купуваме екзотични валути

По-често купуваме екзотични валути | StandartNews.com

Интересът към парите на Мавриций и Дубай ще расте

Българските туристи все по-често търсят редки и екзотични валути. През лятото и в началото на есента се очаква да има повишен интерес към рупиите, рандовете и дирхамите. Тази тенденция е продиктувана от факта, чe родните летуващи все по-често се насочват към екзотични дестинации като Мавриций, Бали и вече традиционно към Дубай. В посочените страни левът, меко казано, не е разпространена валута и всеки наш турист ще срещне сериозни трудности с евентуална обмяна. Затова най-сигурно е чуждестранната валута да се купи още в България. Опитни туристи съветват пътуващите да си направят валутна таблица. На нея може да си напишат няколко суми в местна валута колко правят в левове.

Така туристите ще бъдат улеснени и ще се избегне объркване (а защо не и измами) при разплащане в местни заведения и магазини. А и много по-бързо може да се ориентират дали цената на продаваната стока е изгодна. Например в Бали най-голямата банкнота е от 100 000 индонезийски рупии, като тя се равнява приблизително на 13 лв.

Друга често търсена валута това лято ще бъде дирхам, във връзка с повишения интерес към Дубай и околните емирства. Дубай е модерна дестинация с най-много банкомати на квадратен метър, но трябва да се внимава с таксите при превалутиране и теглене. Дирхамът е с фиксиран курс към щатския долар (1 USD = 3,67 AED), което значи, че човек може да си закупи долари като резервна валута при пътуването си в Дубай или да отиде там само с долари. Така рискът ще бъде основно от движението на курса долар-лев. Но експертите отново съветват да се закупят дирхами директно от България, за да не се губи ценно време от почивката за обмяна на валута.

Още от България е добре да се купят и тайландски бати. Въпреки че във всяка банка там ще ви сменят долари или евро за местната валута (говорим за големите градове и курорти) и то на приличен курс. Бати може да си изтеглите и директно от банкомат, ако имате международна дебитна карта, в която сте получили заплатата си в български левове. Това, разбира се, важи не само за Тайланд, а за всяка страна, която е туристическа дестинация, и в която има банкомати.

Имайте предвид обаче, че всяка държава защитава собствената си валута, особено срещу такива екзотики, какъвто е за тях българският лев. Затова курсът на такава обмяна ще е много неизгоден за нашия турист. А що се отнася до Тайланд - помолете при обмяната за повече дребни банкноти, защото ще ви трябват навсякъде за бакшиши. Стандартната им стойност там е един, най-много два долара, но се дават в бати, тъй като местните нямат право да притежават и да обменят чужда валута.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай