Плодовете може да се окажат лукс за гърците. Причината

Катастрофални са щетите за ранните сортове череши в района на Пела, Северна Гърция

Плодовете може да се окажат лукс за гърците. Причината | StandartNews.com

Похапването на летни плодове в Гърция вероятно ще е лукс през топлия сезон тази година, посочва гръцкото икономическо издание „Икономикос тахидромос“. Продукцията на много места е намаляла и плодовете са скъпи, отбелязва медията.

Наблюдава се забележимо нарастване на ценовия марж по пътя от полето до магазините.

Ако черешите тръгват от полето на цена от 2,20 – 2,50 евро за килограм, на пазара те се продават на 5 – 6,90 евро, а в супермаркетите цената им скача до 6 – 7,50 евро. 

След брането кайсиите в южната ни съседка вървят на около 70 цента, но на щандовете възлизат на от 2 до 4 евро килото. 

Дините тръгват от нивите на 30 до 90 цента за килограм и достигат до 1,40 – 1,55 евро по магазините. 

Нектарините и прасковите започват съответно от 75 и 65 цента по полето и килограмът им се покачва до 4 – 4,50 и 3 – 3,50 евро, като цената им по пазарите е около 2 – 2,5 евро.

Основна причина за покачването в цените е слабата продукция заради неблагоприятни климатични промени. 

В района на Коринтия например, в Североизточен Пелопонес, производството на кайсии е намаляло с 40 до 50 процента, тъй като зимата е била твърде топла, а кайсиевите дървета се нуждаят от ниски температури за известен период. 

Прасковите и нектарините от друга страна страдат от силните дъждове в региона на Централна Македония в Северна Гърция. 

Катастрофални са щетите за ранните сортове череши в района на Пела, Северна Гърция, където продукцията е 100 процента съсипана. Земеделците там се надяват на плодородие при по-късните сортове. Тъй като към момента намирането на череши е слабо, те се превръщат в рядкост, а търсене по традиция има, което вдига цената.

Не особено благоприятно е и състоянието на дините в Североизточен Пелопонес, в района на Илия, където се наблюдава слаб интерес към дините от страна на чуждестранни търговци, а поради температурни колебания производството им е намаляло от 8 – 9 тона  на 5 – 6 тона от декар. 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Автор Редакция
Коментирай