Разнопосочните интереси на отделните държави в енергетиката могат да бъдат обединени със следването на общите принципи на Европейския енергиен съюз. Това заяви президентът Росен Плевнелиев в Братислава, където участва в XI Глобален форум по въпросите на сигурността – GLOBSEC 2016.
Държавният глава разговаря със заместник-председателя на Европейската комисия, отговарящ за Енергийния съюз - Марош Шефчович, съобщиха от пресцентъра на президентството. По време на форума, в който участваха над 1000 представители от 75 държави, президентът отново призова изграждането на Европейския енергиен съюз да започне от Югоизточна Европа.
"Не съм съгласен в енергетиката да се говори само за интереси и геополитика. За мен е важно да има общи правила и принципна политика", изтъкна Плевнелиев. Държавният глава подчерта, че природният газ не трябва да се използва като оръжие, а да се търгува на пазарни цени и всеки да има достъп до алтернативни източници, съобщава Фокус.
Държавите от ЕС да се фокусират върху реализацията на по-малки, но бързо осъществими проекти за постигане на енергийна диверсификация, апелира още президентът, като открои и значението на интерконекторните връзки за повишаване сигурността на доставките на природен газ в Югоизточна Европа.
"Бъдещето на енергетиката не е в изразходването на огромни суми за изграждането на газопроводи, а в създаването на мрежи и постигането на по-тясна свързаност", категоричен е държавният глава.
Енергийната политика в ЕС и в света все повече ще разчита на използването на възобновяеми и екологични енергийни източници, беше общата позиция на държавния глава и заместник-председателя на ЕК Шефчович. Президентът припомни, че България вече е изпълнила изискванията на Европейския съюз и днес над 20% от производството на електроенергия в страната е от възобновяеми източници.
"България е пример и със своята програма за енергийна ефективност. Нашите приоритети в енергийната политика – либерализация, енергийна ефективност и диверсификация, ще бъдат реализирани в партньорство с Европейската комисия в интерес на българските граждани и региона", заяви Плевнелиев.
Той подчерта, че за страната ни е от стратегическо значение укрепването на стабилността в региона на Балканите и в частност в Македония. Това беше и позицията на държавния глава в телефонния му разговор с президента на Република Македония Георге Иванов. Плевнелиев припомни, че през 2013 г. България също преминала през период на политическа нестабилност и граждански протести. Президентът отправи апел за обединение на македонските политици около принципите за спазване на върховенството на закона и неприлагането на насилие. „Гражданите очакват проявите на корупция на високо ниво да не бъдат толерирани и затова трябва Специализираната прокуратура в Република Македония да доведе до край работата си", подчерта държавният глава.
Плевнелиев изрази безпокойство от продължаващата миграционна криза и даде висока оценка на предприетите от държавните институции мерки за опазване на външните граници на ЕС. „Споделяйки своята загриженост, искам да уверя българските граждани, че институциите са силни и до момента България е пример за отговорна охрана на границите и спазването на човешките права", увери президентът.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com