Не теглете големи суми в брой, пари има, каза Радослав Миленков
1,07 млрд. лв. бяха изплатени на 25 000 вложители на КТБ за 8 часа днес. 4 декември бе първият ден, в който 9-те трезора, избрани от Фонда за гарантиране на влоговете започнаха изплащането на спестяванията във фалиралата банка.
Противно на очакванията изплащането на средствата от затворената банка през първия ден премина нормално, без паника и опашки пред клоновете благодарение на добрата координация с търговските банки, коментира Радослав Миленков, шеф на фонда.
Той отново се обърна към гражданите с молба да не теглят големи суми в брой заради собствената си сигурност. Фондът е набавил до стотинка недостигащите 2 млрд. лева чрез заем от държавата, средства има, успокои отново Миленков.
Обслужването на клиентите на КТБ започна нормално в 8 часа сутринта. Опашки пред трезорите нямаше. Служителите им дори канеха клиентите на топло, когато пред гишетата заставаха повече от 4-5 човека. Макар че от финансовите институции се бяха подготвили, подсигурявайки допълнителна охрана в клоновете си, броят на клиентите им през деня не надвиши обичайния. Единственият признак, че е 4 декември и вече е започнало изплащането на гарантираните депозити на вложители в КТБ, бяха не опашките, а служителите на МВР пред банковите клонове. Там един на друг депозанти обясняваха процедурата и разискваха различни административни проблеми.
Един от най-честите се оказа пълномощно, което се представя пред обслужващата банка, в случай, че не титулярят се разпорежда с парите си. "В документа изрично трябва да е записано, че приносителят има правото да получи средствата от гарантираните депозити на титуляря, от банка, поставена под специален надзор", поясни юристът Борислав Стратев, член на управителния съвет на Фонда за гарантиране на влоговете.
"Така излиза, че стандартните т. нар. генерални пълномощни, в които се упоменава разпореждане с банкови сметки, не важат", обясни пък един от вложителите. Друг проблем се оказа представянето на нови лични карти, в случаите, когато депозитът е направен с данни от старите документи за самоличност. А третият най-често срещан проблем бе разминаване на сумите по депозита. "Във всички тях корекциите се извършват в КТБ", поясни Радослав Миленков. Той посъветва при възникване на такъв проблем вложителят да отиде в който и да е клон на затворената банка и там да поправят неточността. Квесторите са длъжни да им отговорят или да извършат корекцията в рамките на 7 работни дни. "Обикновено до вечерта на същия ден от фонда изпращат коригираната информация в банката разпоредител", обясни Миленков. Въпреки това от фонда са помолили кредитните институции при несъществени разминавания в документите да не разкарват хората.
Засега не обръщат парите в злато
Няма как още днес да се забележи наплив от хора, които търсят убежище за парите си в благородния метал, каза за "Стандарт" Тони Панайотов, финансов мениджър на "Тавекс". Пред бюрата на компанията за покупко-продажба на инвестиционно злато и сребро и обмен на валута днес беше спокойно. "Пред банките няма големи опашки, нито хора, които да бързат да изтеглят парите си. Затова и за момента при нас нищо не може да се усети. Не отчитаме повишено търсене нито на инвестиционно злато, нито на валута. Положението е нормално, както всеки друг ден. Ще видим какво ще стане по-нататък, може би в бъдеще ще се отчете някакво раздвижване", каза той. От "ЕЛАНА Финансов Холдинг" също не смятат, че още на първия ден - 4 декември, може да се усети някакъв засилен интерес към взаимни фондове или акции. Няма как да стане нещо специално именно на тази дата. Евентуално засилен интерес към борсата ще може да се отчете по-напред във времето.
1200 полицаи пазиха офисите
1200 полицаи бяха ангажирани за опазване на реда в първия ден от изплащането на гарантираните депозити от КТБ. Според данните на МВР сериозни инциденти не е имало. "Плащането започна нормално, напрежение около офисите нямаше. В градовете, където валеше дъжд, всички хора бяха поканени в клоновете да чакат", обясниха униформени.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com