Петролът под 30 долара, не виждат дъно

И златото падна, вече е под 1470 за унция

Петролът под 30 долара, не виждат дъно | StandartNews.com

Цените на петрола се сринаха с над 8% в началото на борсовата търговия на американския пазар в понеделник на фона на ускоряващия се брой нови случаи на коронавирус по света. Глобалната пандемия доведе до спирането на редица бизнеси, което на свой ред още повече намали търсенето на суровината, съобщава CNBC.

Американският  суров петрол West Texas Intermediate поевтинява с 8,4% до 29,06 долара за барел. Международният бенчмарк Брент поевтинява с 10,6% до 30,24 долара за барел. По-рано в рамките на търговията стойността му също падна под 30 долара до най-ниската поне от февруари 2019 г. насам.

Мрачните настроения се отразиха и върху ценета на златото, което поевтинява с над 3% до 1470,10 долара за тройунция.

„Разкриващият се спад в търсенето е като нищо, което някой някога е виждал“, посочва анализаторът на Simmons Energy Пиърс Хамънд.

 „Цените на петрола реагират изключително негативно и вярваме…, че все още не сме видели дъното на петролните цени“, посочва ръководителят на петролното подразделение на Rystad Energy Бьорнер Тонауген.

В същото време тихата война между Русия и Саудитска Арабия си върви. Контролираната от държавата компания Aramco се опитва да замени руския сорт „Урал“ в рафинериите по целия свят от Европа до Индия, съобщава Ройтерс. Националната компания за корабоплаване на Саудитска Арабия Bahri временно е наела до 19 супертанкера през тази седмица, като шест от тях трябва да пренесат около 12 млн. барела саудитски петрол до САЩ. Aramco води преговори с европейски рафинерии, включително с големи купувачи на сорт „Урал“ като финландската Neste Oil, шведската Preem, френската Preem, Preem, азербайджанския SOCAR и италианската Eni, посочва Инвестор.бг. Тази стратегия вече е започнала да се отплаща, като рафинерите са поръчали допълнителни количества за зареждане през април на "много атрактивни цени", допълват източниците.

Саудитска Арабия възнамерява да „развърти кранчето“ допълнително от 1 април, пускайки на пазара 12 млн. барела петрол на ден. Максималният производствен капацитет на Русия е 11,80 млн. барела на ден, като Азия и Европа са ключови експортни пазари за Москва.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай