Последиците от новите мита на Тръмп за българската икономика определено ще се усетят. Това е неизбежно, тъй като сме свързани с веригите на доставки, особено в автомобилната индустрия на Германия. Един удар за Германия неминуемо ще се отрази негативно на нас. Прогнозата направи бившият вицепремиер Атанас Пеканов в интервю за бТВ.
Европа трябва да бъде силна в тази ситуация и да устои, защото имаме търговски излишък в отношенията с САЩ само по отношение на определени стоки, като автомобили, храни и други, но имаме дефицит в сектора на услугите – внасяме много услуги от САЩ, особено от технологични компании. Пеканов счита, че не трябва да се отказваме от регулирането на технологичните компании.
САЩ най-много спечелиха от досегашната глобализация. Фактът, че там не са намерили политици, които да разпределят справедливо тези печалби, е техен вътрешен проблем, добави той.
Самият факт, че американската валута е резервна, е много благоприятен за долара, въпреки че в САЩ смятат, че това е негативно. Прави са единствено по отношение на Китай, тъй като там наистина има много скрити субсидии за произвежданите стоки. Но това не може да се реши с налагане на мита на целия свят.
Очевидно е, че екипът около Тръмп е настроен против Европа. Наложените мита до известна степен са резултат от факта, че в Европа всеки плаща ДДС, докато в САЩ такъв данък не съществува, обясни икономистът.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com