София. Печатницата на Българска народна банка неочаквано се оказа мишена на политически атаки заради договор, огласен още в края на юни.
Става въпрос за съвместно дружество за производство на банкноти между френския колос "Франсоа Шарл Обертюр Груп" (ФШОГ) и "Печатница на БНБ" АД (ПБНБ), което ще осъществява дейността си у нас. Основните параметри по сделката бяха обявени още преди месец. Тогава никой не каза лоша дума за сделката, която ще увеличи поръчките за печатане на банкноти в България, ще създаде нови работни места и ще увеличи приходите в БНБ, а от там и в държавния бюджет. Сега обаче бившият депутат от БСП Румен Петков поиска от председателя на парламента Михаил Миков да "свика час по-скоро заседание" заради сделката. "Тя буди много въпроси, които трябва да получат своя отговор в Народното събрание. Твърди се, че на 16 август сделката ще бъде финализирана. Аз съм смаян от факта, че това ще стане в периода на парламентарната ваканция", коментира Петков.
Фактите по сделката обаче са повече от красноречиви. "Франсоа Шарл Обертюр Груп" е един от най-големите производители на банкноти в света. Компанията е основана през 1842 г. и произвежда банкноти за 70 държави в света. Според експерти сделката е сериозен успех на родната Централна банка, тъй като ФШОГ ще започне да извършва дейност по производство на банкноти извън територията на Франция за първи път в своята 170-годишна история. Основател на френската компания е гравьорът Франсоа-Шарл (Franсois-Charles Oberthur), който е сред пионерите в създаването на печатната преса. Той създава компанията заедно с партньора си Alois Senefelder, но става неин едноличен собственик през 1855 г. Компанията отпечатва първия телефонен указател във Франция, което се превръща в огромен успех, а качествената продукция на печатницата влиза в хиляди домове във Франция.
Първият и основен мотив за създаването на смесено дружество с ПБНБ е привличането на стратегически инвеститор и партньорство с едни от водещите в света производители на банкноти. Със създаването на съвместното дружество ПБНБ ще може да запази опит и позиции в едно от най-високотехнологичните световни индустриални производства, а България ще може да се интегрира в изключително конкурентния световен пазар за производство на банкноти.
Вторият положителен ефект от сделката ще бъде пълно натоварване на капацитета на ПБНБ.
И не на последно място създаването на съвместно дружество ще доведе до разкриване на нови работни места и ще даде възможност за обновяване и разширяване на капацитета на печатницата. Предвижда се ПБНБ да прехвърли в новото съвместно дружество част от своите работници и служители при запазване условията по досегашните им трудови договори. До 2016 г. се очаква броят на работните места в него да се увеличи три пъти и да достигне 190 души. Новото съвместно дружество ще се казва "Oberthur Fiduciaire AD", пише в официалното съобщение на ФШОГ за сделката. "След като удвоихме производството и доставихме рекордните 4,2 млрд. банкноти през 2012 г., ФШОГ за първи път в историята си ще работи със съвместно дружество за производство на банкноти. Следващият етап в нашето развитие ще позволи на компанията да продължи да расте и следователно ще консолидира позицията си сред лидерите на банкнотната индустрия", коментира по повод сделката Томас Саваре, изпълнителен директор на Oberthur Fiduciair. Френската компания е специализирана в печатането на банкноти, чекове, лични карти, ваучери за подаръци, скреч карти,
За създаване на новото дружество ПБНБ прави непарична вноска в размер на 19 034 000 лева под формата на оборудване. 44 412 900 лв. внася ФШОГ чрез дъщерното дружество "Франсоа-Шарл Обертюр Интернасионал" С.А., Белгия, като ПБНБ прави парична вноска само от 100 лв. Така печатницата на БНБ ще има дял от 30% в новото дружество, а ФШОГ ще държи останалите 70%. Основното оборудване за банкнотното производство е към края на своя експлоатационен срок, тъй като е закупувано в периода 1996-1997 г., и само една от машините е закупена през 2009 г. От гледна точка на създаване на технологични и конкурентни условия за производство на последно поколение банкноти (в това число евробанкноти) в ПБНБ са необходими мащабни инвестиции, които обаче, ако бъдат направени самостоятелно от акционерите в печатницата (БНБ и МФ), не могат да бъдат изплатени в дългосрочен план само с поръчките от БНБ. Натоварване на производствените мощности е възможно само при спечелване на поръчки за производство на банкноти на други страни, което може да стане само заедно с чуждестранен производител, наложил се на световния пазар.
Другият вариант би бил закриване на това производство и освобождаване на квалифициран персонал. Тази възможност също е била обсъждана, но е взето решение за създаване на съвместното дружество. Всички взети решения по създаването на новото дружество са в компетенциите единствено на БНБ и Министерството на финансите - настоящите акционери в ПБНБ. Към 31 декември 2012 г. акционерният капитал на Печатницата е 71,933 млн. лв., разпределен в 71 933 броя обикновени поименни акции с право на глас с номинална стойност по 1000 лв. Мажоритарен собственик е БНБ, притежаваща 95,6% от капитала, а държавата, представлявана чрез министъра на финансите, притежава останалите 4,4%. Създаването на новото дружество не влияе върху собствеността на капитала на ПБНБ, който остава без промяна. Като мажоритарен собственик на капитала на ПБНБ БНБ чрез Управителния си съвет е единствено компетентна да взема решения относно бъдещото развитие и стратегия на дружеството. Както и досега ПБНБ остава съвместно дружество на БНБ и Министерството на финансите.
Бившите подуправители на БНБ - Емил Хърсев и Мартин Заимов, коментираха пред "Стандарт" сделката по учредяване на смесено дружество между печатницата на БНБ и френската компания "Франсоа Шарл Обертюр Груп".
Емил Хърсев: Политиците нямат право да се бъркат
Печатницата на БНБ никога не е била на печалба за България. Навремето я направихме, защото очаквахме отпечатването на банкноти за в бъдеще да се вдигне. Освен това от самото начало водихме преговори, за да я направим съвместно с Унгарската централна банка. Не се разбрахме обаче къде да бъде печатницата - у нас или при тях. Тогава печатахме левовете в Германия. Всъщност от всички емисии на БНБ има само 2-3, които са отпечатани у нас след Освобождението и то с най-ниско качество. Така чак до преди 10 години, когато започна да работи печатницата на БНБ. Но използваните в нея технологии имат нужда от осъвременяване. Световните търговски печатари например печатат над 70 различни валути. Затова сделката дава една прекрасна възможност да се натовари нашата печатница и печатането на банкнотите у нас да достигне нивото на съвременните технологии.
При това печатницата няма да ходи никъде и ще си стои тук. Френските пари ще се влагат в България. Трябва да е ясно, че Управителният съвет на БНБ единствен има право да се разпорежда с имуществото на банката и никой друг. Парламентът пък изобщо. На политиците не бива да се позволява дори да си помислят да контролират или да се разпореждат с което и да било имущество на БНБ.
Мартин Заимов: Договорът е изгоден и повод за гордост
За БНБ е много голям успех, че договори такова съвместно предприятие с компания като "Франсоа Шарл Обертюр Груп". Вече много малко страни разполагат със собствени печатници, които да отпечатват само техните банкноти. Защото технологията и техниката за отпечатване е доста сложна и скъпа. А обемите банкноти, които се произвеждат, ако са например само за България, за Белгия или за Австрия, са относително малко на брой, за да оправдаят инвестицията. В този смисъл ние бяхме щастливи с нашата печатница, но частта от нея, която печата банкноти, е икономически губеща. Затова, ако тази технология не се използва за печатане на банкноти на други държави, това е много нерентабилно. Това е основният икономически аргумент. А иначе самият факт, че компания като "Франсоа Шарл Обертюр Груп" е склонна да сключи такова споразумение с нас, означава, че те са оценили не просто наличието на някаква техника, а самото управление на печатницата ни. Тоест хората, които работят там, са били оценени като компетентни, а сигурността - на достатъчно високо ниво. Тоест репутацията на страната ни, на нашата икономика и бизнес ще се увеличи. Припомням липсата на доверие в нашето правосъдие и системи за вътрешен ред. Така че би трябвало само да се радваме от сделката.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com