Печалбата от ваканцуването

Повечето почивни дни наливат пари в родния туризъм

Печалбата от ваканцуването | StandartNews.com

Прекалено много ли празнуват и ваканцуват, както би се изразил един депутат, българите или напротив? Въпросът стана повод за обществени дебати, след като и тази Коледа се събраха много почивни дни, разделени само с един делник между тях. От една страна доста хора се зарадваха на дългата ваканция и побързаха да подберат дестинации и любими местенца. Българинът все повече пътува, дори да става въпрос и само за уикенда. Това означава хотели, ресторанти, кафенета. Означава още потребление, което е така необходимо за излизане на държавата и бизнеса от кризата. Както и свежи пари в родния туризъм, който отдавна се оплаква, че не иска да е дестинация за германски и английски пенсионери или за алкохолни подвизи. Много отдавна чуваме призиви да се задържат българите тук и да не ходят в Гърция и Турция да им увеличават БВП-то.

В парламента обаче заговориха за голяма заплаха за икономиката и за бизнеса, ако продължи сливането на почивките. Защо обаче доводите, с които отработването на делниците между националните празници не издържат на сериозен анализ? Основният аргумент "против голямата ваканция" е, че в деня преди началото на отпуска никой не работел, колони от коли задръствали изходните артерии на градовете още от обяд. Всеки си мислел за предстоящите плажове или ски писти и ето ти още един загубен ден. Същото важело и за съботата, в която се отработвали тези почивки - масово хората се почесвали и разтакавали, защото не били свикнали да работят в събота и бизнесът губел милиони от това. Дори бяха изнесени фрапиращи числа, извадени незнайно откъде (такава статистика не се води, а и няма как да бъдат пресметнати подобни загуби). Сигурно има известна истина в тези твърдения. Но нека всеки сложи ръка на сърцето си и признае колко ефективно би работил в понеделник на 23 декември, когато зад гърба му са два почивни дни, а напред - трите коледни празници. Доколко ефективен е работникът или служителят с тези мисли в главата и дали не реди списъци с предстоящи покупки, подаръци и необходимите деликатеси за трапезата. И не е ли доста раздразнен от това безсмислено разкъсване на дните, заради което нито почивката е почивка като хората, нито работата - работа. Това, което прави работните часове ефективни, е тяхната добра организация и мотивация. Което е задължение именно на мениджърите и собствениците на предприятия и администрацията. Ако те не са си свършили работата, ако не са създали добра организация и през всички празници да се работи без почивка, ефектът би бил нулев.

Не случайно учени в Западна Европа и Америка са стигнали до извода, че не продължителността на работния ден го прави ефективен, а работата, която е свършена през това време.

Статистиката показва, че Холандия, където работната седмица е на практика четиридневна, е с най-щедро трудово законодателство, пише интернет изданието economix.bg. Гражданите на Ниската земя се трудят средно по 29 часа седмично и са безспорният първенец по този показател в развитите страни (виж графиката). Следват ги Дания и Норвегия с 33 часа, като в последната страна освен това майките имат право на 43 седмици отпуск при пълно заплащане или 53 седмици при намалено обезщетение. С 42 часа средна работна седмица за заетите на пълен работен ден и 21,6 часа за работещите на половин ден българите са в групата на здраво работещите граждани на ЕС, констатира икономическият сайт. Какво ще кажете за това?

И още нещо - за предложението да се отнема от платения годишен отпуск за покриването на неотработените междинни дни. Това си е направо намеса в личния живот на хората. Не е работа на работодателят да решава кой, как и къде ще си взема отпуската. Това мирише на тоталитарните времена, когато за преизпълнение на плана се работеше и нощем - няма искам-не искам. Или на нещо друго от още по-стари времена.

Много ми е чудно обаче защо българските туристически организации не скочиха срещу въжделенията на някои бизнес среди, за които понятия като производителност и ефективност означават 15-часов работен ден и 6-дневна седмица. Решение за премахване на отработването и замяната му с дни от платения годишен отпуск ги удря два пъти - веднъж намалява ваканцията на трудещите се и втори път - допълнителните почивки на национални празници. И така отнема възможността да пътуват и потребяват туристически услуги.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай