Първо взимаш парите, после плащаш ДДС

Фирмите с оборот до 500 000 евро ще прилагат по желание новите правила

Първо взимаш парите, после плащаш ДДС | StandartNews.com

София. Фирмите ще могат да внасят ДДС в хазната, чак след като получат парите за продадената стока или предоставената услуга. Това предвиждат нови правила, които смята да въведе финансовото министерство от началото на 2014 г. Те включват опцията "касова отчетност на ДДС", която обаче няма да бъде задължителна за фирмите. Всяка компания, която има желание, ще може да се регистрира, за да плаща данъка едва след като реално е получила пари по съответната сделка. В момента налогът се дължи на държавната хазна след издаване на фактура или получаване на стоката, независимо дали компаниите реално са получили дължимите пари.

Това е една от причините за сериозната междуфирмена задлъжнялост, каза зам.-министърът на финансите Людмила Петкова. За да отложат плащането на ДДС за времето, когато реално получат пари, компаниите ще трябва да отговарят на няколко условия. Те ще трябва да са регистрирани по ДДС, да имат облагаем оборот не повече от 500 000 евро за последните 12 месеца и да не са попаднали в списъка на данъчните с рискови компании. Не трябва да имат актове за измами и трябва да са изплатили всичките си публични задължения или да имат разрешение за разсрочването им. За да ползват възможността за касова отчетност на ДДС всички разплащания на компаниите трябва да минават по банков път. От новата система ще могат да се възползват около 220 000 фирми, изчисляват от министерството.

За тази промяна бизнесът настоява от доста време. Режимът се прилага в 20 страни от ЕС, като Белгия, България, Гърция, Дания, Словакия и Чехия все още не са го въвели. Фирмите ще могат да се регистрират за новата опция за плащане на ДДС в офисите на НАП по адрес на регистрация, както и онлайн. Ако не искат да ползват повече услугата или вече не отговарят на условията, фирмите ще могат и да се дерегистрират. Режимът няма да се прилага при внос, доставки към данъчно незадължени лица и между свързани лица.

Данъчни преговарят с длъжниците

Данъчните няма да запорират сметките на фирмите, които не са платили декларираното за внасяне ДДС, а ще се опитат да преговарят с компаниите. Целта е да не се блокира работата на бизнеса, а парите все пак да бъдат събрани, коментира зам.-министърът на финансите Людмила Петкова. В края на юни обявеният, но невнесен ДДС е 450 млн. лв., обяви тя. За периода февруари-май декларираното, но невнесено ДДС е нараснало със 70%. Данъчните ще се срещнат с всяка една от фирмите, които имат големи задължения, за да се опитат да съберат борчовете. Събраните пари ще отидат за покриване на държавните задължения към фирмите. Само просрочените суми по ДДС към 1 август са 226 млн. лв., а всеки месец се генерират нови 430-460 млн. лв. ДДС, което държавата трябва да възстанови, обясни Петкова. 20 млн. лв. са лихвите, които е платила държавата за забавено ДДС. За да се избегне това, от НАП опитват да връщат възможно най-голяма част от дължимите суми. През юли са разплатени с над 100 млн. повече ДДС от обикновено, или общо 563 млн. лв.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай